Znajdź nas na    

Kulturoznawstwo II stopnia w Ignatianum – studia dla zainteresowanych sztuką i turystyką + test

Kulturoznawstwo

Studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo w Akademii Ignatianum w Krakowie są adresowane do osób, które ukończyły studia licencjackie i chcą rozwijać wiedzę o kulturze, sztuce i współczesnych procesach społecznych. Program został zaprojektowany tak, aby łączyć badawcze podejście z praktycznymi umiejętnościami potrzebnymi w sektorze kultury, turystyki oraz w pracy z różnymi środowiskami.

Spis treści

Program i podejście do kultury

Kulturoznawstwo w Ignatianum oferuje interdyscyplinarne spojrzenie. W ramach zajęć analizowane są zarówno zjawiska historyczne, jak i współczesne przemiany kulturowe. Studenci mają dostęp do zaplecza technologicznego, w tym profesjonalnie wyposażonego studia radiowego i telewizyjnego. Niewielkie grupy pozwalają na bliższy kontakt z wykładowcami i rozwijanie indywidualnych zainteresowań badawczych.

Zakresy kształcenia

Na studiach II stopnia studenci wybierają jeden z dwóch zakresów kształcenia:

  • Sztuka: design, dyskurs i zarządzanie

  • Turystyka i komunikacja międzykulturowa: dyskurs i zarządzanie

Decyzję o wyborze ścieżki podejmuje się w trakcie nauki, zgodnie z harmonogramem instytutu.

Ścieżka sztuki – od designu po zarządzanie

Studenci specjalizujący się w sztuce poznają aktualne praktyki projektowe i strategie innowacyjne w designie. Program kładzie nacisk na ochronę dziedzictwa kulturowego, rewitalizację obiektów, digitalizację zasobów sztuki oraz promocję twórczości w mediach. Uczestnicy uczą się także zasad zarządzania instytucjami artystycznymi, organizacji wystaw czy kolekcjonerstwa.

Absolwenci znajdują zatrudnienie m.in. w muzeach, galeriach, instytucjach kulturalnych i firmach związanych z rynkiem sztuki i designu. Mogą także pracować jako koordynatorzy projektów artystycznych, specjaliści ds. promocji sztuki w mediach cyfrowych czy prowadzić własną działalność w sektorze kreatywnym.

Przykładowe miejsca pracy:

  • muzea i galerie sztuki

  • instytucje ochrony dziedzictwa

  • agencje artystyczne i reklamowe

  • redakcje kulturalne i internetowe portale o sztuce

Ścieżka turystyki i komunikacji międzykulturowej

Osoby wybierające tę specjalność zdobywają wiedzę o rynku turystycznym i strategiach promocji destynacji. Ważnym elementem kształcenia jest komunikacja międzykulturowa, w tym umiejętność negocjacji w odmiennych kontekstach kulturowych. Zajęcia obejmują także zagadnienia związane z turystyką kulturową, systemami wierzeń, tradycjami kulinarnymi oraz muzyką i teatrem różnych kręgów kulturowych.

Absolwenci tej ścieżki mogą pracować w firmach turystycznych, instytucjach administracji publicznej, centrach informacji czy organizacjach zajmujących się współpracą międzykulturową.

Potencjalne miejsca zatrudnienia:

  • biura podróży i firmy turystyczne

  • centra pielgrzymkowe i informacyjne

  • administracja samorządowa i rządowa związana z turystyką

  • organizacje prowadzące szkolenia i warsztaty międzykulturowe

Sylwetka absolwenta

Niezależnie od wybranej ścieżki, absolwenci kulturoznawstwa II stopnia w Ignatianum dysponują szeroką wiedzą o kulturze, jej związkach z mediami i społeczeństwem. Są przygotowani zarówno do pracy naukowej, jak i praktycznej – w instytucjach kultury, turystyce, mediach, a także w sektorze kreatywnym. Uczelnia kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności analitycznych, interpretacyjnych i organizacyjnych, które mogą być wykorzystane w różnorodnych projektach i zawodach.

Test Predyspozycji

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy studia II stopnia na kierunku Kulturoznawstwo są dla Ciebie odpowiednim wyborem!

1. Czy chcesz pogłębić swoją wiedzę teoretyczną z zakresu badań nad kulturą (teorie kultury, studia nad pamięcią, postkolonializm, studia nad mediami)?

2. Czy interesuje Cię rozwijanie kompetencji badawczych (metodologia badań jakościowych, analiza dyskursu, praca z archiwami, etnografia)?

3. Czy chcesz poszerzyć profil o obszary pokrewne (zarządzanie kulturą, antropologia, medioznawstwo, UX w kulturze, polityki kulturalne)?

4. Czy planujesz karierę w sektorze kultury/kreatywnym (instytucje kultury, NGO, media, wydawnictwa, festiwale, dziedzictwo, przemysły kreatywne)?

5. Czy tytuł magistra jest dla Ciebie ważny (awans, rekrutacje w instytucjach, doktorat, większa wiarygodność ekspercka)?

6. Czy widzisz studia magisterskie jako inwestycję w większą konkurencyjność (portfolio projektów, staże, sieć kontaktów, granty)?

7. Czy jesteś gotów/a poświęcić kolejne 2 lata na rozwój (czas na lektury, badania terenowe, praktyki, projekty kuratorskie), kosztem części zarobków?

8. Czy chcesz pracować nad zaawansowanymi umiejętnościami analitycznymi i komunikacyjnymi (analiza kultury wizualnej, krytyka, pisanie kuratorskie, popularyzacja nauki)?

9. Na ile pociąga Cię praca z różnorodnością i zmianą kulturową (migracje, pamięć lokalna, polityka tożsamości, zmiany technologiczne w kulturze)?

10. Co najbardziej motywuje Cię do podjęcia studiów II stopnia na kierunku Kulturoznawstwo?


opublikowano: 2025-09-05
« powrót
Polityka Prywatności