Warszawa, Polska

Zdrowie publiczne

II stopnia
Spis treści
Zdrowie publiczne study

Zdrowie publiczne na AMH

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: medyczne, o zdrowiu
System studiów: sta­cjo­nar­ne, nie­sta­cjo­nar­ne

Test: sprawdź czy Zdrowie publiczne to studia dla Ciebie!

group-medics-standing-circle-joining-their-palms-together

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy Zdrowie publiczne to studia dla Ciebie!

1. Czy masz doświadczenie w pracy nad programami promocji zdrowia lub profilaktyki chorób?

2. Czy interesuje Cię analiza epidemiologiczna i badanie czynników ryzyka?

3. Czy potrafisz korzystać z narzędzi do analizy danych (SPSS, R, Python) w badaniach zdrowotnych?

4. Czy masz wiedzę z zakresu prawa ochrony zdrowia i systemów opieki?

5. Czy interesuje Cię zarządzanie kryzysowe i reagowanie na sytuacje epidemiczne?

6. Czy potrafisz planować i oceniać programy zdrowotne pod kątem efektywności?

7. Czy masz doświadczenie w współpracy z instytucjami publicznymi lub organizacjami pozarządowymi?

8. Czy potrafisz prowadzić edukację zdrowotną i warsztaty dla różnych grup społecznych?

9. Czy jesteś gotów/gotowa na interdyscyplinarną pracę z epidemiologami, socjologami i ekonomistami?

10. Co najbardziej motywuje Cię do podjęcia studiów magisterskich na kierunku Zdrowie publiczne?

Przykłady zawodów

Zajmuje się ochroną, promowaniem i przywracaniem zdrowia populacji jako całości a także podnoszeniem stanu zdrowia społeczeństwa; podejmuje zadania w zakresie zdrowia publicznego na szczeblu: administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz w organizacjach pozarządowych, nadzoru sanitarnego, a w szczególności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w Nadzorze Farmaceutycznym oraz w ochronie przed zagrożeniami środowiskowymi publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, w instytucjach zarówno publicznych i niepublicznych promujących zdrowy styl życia i instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych.
Zajmuje się prowadzeniem badań problemów zdrowia środowiskowego, szkoleniem specjalistycznym, współpracą międzyresortową i międzynarodową w obszarze środowiskowego ryzyka zdrowotnego oraz sprawowaniem funkcji doradcy i konsultanta w dziedzinie środowiskowych zagrożeń zdrowia, szacowanie i charakterystyka ryzyka; odpowiada za opracowywanie metod postępowania i informowania społeczeństwa, identyfikację przypadków środowiskowych zagrożeń zdrowia, rozwiązywanie indywidualnych i grupowych problemów zdrowia środowiskowego; podejmuje działania na rzecz monitorowania środowiskowych zagrożeń zdrowia oraz oceny oddziaływania środowiska na zdrowie.

Definicje i cytaty

Zdrowie publiczne - studia (II st.) trwają przynajmniej 4 semestry, ECTS≥120. Absolwent posiada zaawansowaną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę z zakresu nauk społecznych i nauk medycznych. Posiada umiejętności umożliwiające włączanie się w realizację zadań profilaktyki i ochrony zdrowia instytucji: państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych – funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia –w zakresie: opieki społeczno-medycznej; promocji zdrowia; edukacji prozdrowotnej; nadzoru sanitarno-epidemiologicznego; organizowania i administrowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz podnoszenia stanu zdrowia społeczeństwa.
Zdrowie
Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności (zob. dobrostan subiektywny). W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także wymiar duchowy.
Zdrowie publiczne
Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia".
Zdrowie
Życie i zdrowie człowieka są zagrożone, kiedy obraduje parlament.
Autor: Mark Twain
Zdrowie
Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim, a bogactwo trzecim.
Autor: Platon
Zdrowie
Miłość jest chorobą, z której nikt nie pragnie się wyleczyć. Ten, kogo dotknęła, nie chce wrócić do zdrowia, kto cierpi z jej powodu, nie szuka lekarza.
Autor: Paulo Coelho
Polityka Prywatności