


Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (UJ) bezpieczeństwo narodowe na poziomie magisterskim to dwuletnie (czterosemestralne) studia stacjonarne o profilu ogólnoakademickim, prowadzone w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Kończą się tytułem magistra i są propozycją dla osób, które po licencjacie chcą pogłębić analizę zagrożeń i przygotować się do pracy w instytucjach systemu bezpieczeństwa państwa.
Na studiach magisterskich czekają cię m.in.:
Atutem kierunku jest możliwość profilowania kształcenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Do wyboru są dwie ścieżki specjalizacyjne: bezpieczeństwo wewnętrzne oraz bezpieczeństwo analityczno-wywiadowcze. Obie łączy nacisk na rozpoznawanie zagrożeń i praktyczne przygotowanie do przeciwdziałania im, a zainteresowania rozwiniesz dodatkowo w Kole Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnym budynku Wydziału przy ul. Reymonta 4: na ośmiu kondygnacjach mieszczą się cztery duże aule, kilkadziesiąt sal wykładowych i seminaryjnych, strefa studencka oraz wydziałowa biblioteka z przestronną czytelnią – blisko Biblioteki Jagiellońskiej, Parku Jordana i Błoń.
Magister bezpieczeństwa narodowego jest przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej, w agencjach i organach bezpieczeństwa państwa, w organizacjach gospodarczych i społecznych oraz w instytucjach i organizacjach międzynarodowych. Szczególnie dotyczy to polskich instytucji państwowych i publicznych, które składają się na system bezpieczeństwa narodowego.
Jeśli myślisz o pracy naukowej, możesz ubiegać się o miejsce w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ; wiedzę poszerzysz też na studiach podyplomowych wydziału.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na studia.uj.edu.pl.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2015 | 77 |
| rok 2016 | 91 |
| rok 2017 | 86 |
| rok 2018 | 95 |
| rok 2019 | 78 |
| rok 2020 | 53 |
| rok 2021 | 66 |
| rok 2022 | 77 |
| rok 2023 | 70 |
| rok 2024 | 62 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 25,9% |
| absolwenci z roku 2016 | 30,7% |
| absolwenci z roku 2017 | 22,1% |
| absolwenci z roku 2018 | 19,0% |
| absolwenci z roku 2019 | 21,8% |
| absolwenci z roku 2020 | 35,9% |
| absolwenci z roku 2021 | 22,7% |
| absolwenci z roku 2022 | 44,1% |
| absolwenci z roku 2023 | 17,1% |
| absolwenci z roku 2024 | 21,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 10,0% | 4,9% | 7,2% | 7,2% | 6,7% | 8,3% | 10,7% | 8,8% | 8,3% | 9,2% |
| w II roku | 1,5% | 7,2% | 2,5% | 4,4% | 9,5% | 6,8% | 3,3% | 3,3% | 6,6% | |
| w III roku | 5,2% | 2,0% | 0,2% | 1,0% | 3,8% | 2,0% | 4,5% | 1,8% | ||
| w IV roku | 2,3% | 1,3% | 0,4% | 3,1% | 2,0% | 6,5% | 2,1% | |||
| w V roku | 0,5% | 1,0% | 2,9% | 2,5% | 4,5% | 3,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,77 | 0,87 | 1,25 | 1,33 | 1,16 | 1,87 | 1,92 | 1,78 | 1,18 | 1,22 |
| w II roku | 0,27 | 1,52 | 0,62 | 0,61 | 1,98 | 1,47 | 0,63 | 0,96 | 1,06 | |
| w III roku | 0,88 | 0,91 | 0,05 | 0,14 | 0,70 | 0,41 | 1,27 | 0,38 | ||
| w IV roku | 0,99 | 0,52 | 0,09 | 0,62 | 0,37 | 1,29 | 0,35 | |||
| w V roku | 0,12 | 0,24 | 0,70 | 0,46 | 0,71 | 0,54 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 5,09 | 8,68 |
| absolwenci z roku 2016 | 3,72 | 6,69 |
| absolwenci z roku 2017 | 3,83 | 7,03 |
| absolwenci z roku 2018 | 3,44 | 9,71 |
| absolwenci z roku 2019 | 5,65 | 10,13 |
| absolwenci z roku 2020 | 6,06 | 9,74 |
| absolwenci z roku 2021 | 5,49 | 8,69 |
| absolwenci z roku 2022 | 5,12 | 7,31 |
| absolwenci z roku 2023 | 3,53 | 4,69 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,86 | 4,35 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2015 | 85,7% | 66,3% | 2,6% |
| abs. z roku 2016 | 87,9% | 72,5% | 2,2% |
| abs. z roku 2017 | 88,4% | 75,6% | 5,8% |
| abs. z roku 2018 | 90,6% | 67,4% | 6,3% |
| abs. z roku 2019 | 79,5% | 61,5% | 5,1% |
| abs. z roku 2020 | 84,9% | 67,9% | 1,9% |
| abs. z roku 2021 | 86,4% | 77,3% | 1,5% |
| abs. z roku 2022 | 80,5% | 64,9% | 1,3% |
| abs. z roku 2023 | 85,7% | 74,3% | 1,4% |
| abs. z roku 2024 | 74,2% | 61,3% | 6,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 53,5% | 66,1% | 62,5% | 67,2% | 58,4% | 65,4% | 69,7% | 72,0% | 69,6% | 69,0% |
| umowa o pracę | 45,0% | 54,1% | 51,0% | 53,3% | 44,2% | 49,2% | 48,3% | 56,0% | 54,0% | 50,7% |
| samozatrudnienie | 3,8% | 0,1% | 1,0% | 1,4% | 1,9% | 3,6% | 3,2% | 4,4% | 1,6% | 2,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 461 zł | 4 915 zł | 4 211 zł | 3 980 zł | 3 636 zł | 2 940 zł | 2 973 zł | 2 675 zł | 2 370 zł | 2 356 zł |
| w II roku | 6 352 zł | 5 442 zł | 5 378 zł | 5 033 zł | 3 890 zł | 3 836 zł | 3 788 zł | 3 029 zł | 3 195 zł | |
| w III roku | 6 341 zł | 6 899 zł | 6 001 zł | 5 036 zł | 4 499 zł | 4 462 zł | 3 698 zł | 3 814 zł | ||
| w IV roku | 7 900 zł | 7 363 zł | 6 261 zł | 5 304 zł | 4 917 zł | 4 501 zł | 4 524 zł | |||
| w V roku | 8 604 zł | 7 540 zł | 6 233 zł | 5 813 zł | 4 922 zł | 5 332 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 545 zł | 5 523 zł | 4 737 zł | 4 305 zł | 4 152 zł | 3 470 zł | 3 344 zł | 2 929 zł | 2 611 zł | 2 898 zł |
| w II roku | 6 723 zł | 5 804 zł | 5 673 zł | 5 258 zł | 4 117 zł | 3 922 zł | 3 812 zł | 3 069 zł | 3 322 zł | |
| w III roku | 6 771 zł | 7 139 zł | 6 028 zł | 5 266 zł | 4 590 zł | 4 473 zł | 3 695 zł | 3 848 zł | ||
| w IV roku | 7 792 zł | 7 529 zł | 6 463 zł | 5 247 zł | 4 935 zł | 4 600 zł | 4 678 zł | |||
| w V roku | 8 987 zł | 7 877 zł | 6 222 zł | 5 837 zł | 5 109 zł | 5 374 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,60 | 0,63 | 0,60 | 0,65 | 0,67 | 0,61 | 0,62 | 0,63 | 0,57 | 0,57 |
| w II roku | 0,75 | 0,68 | 0,78 | 0,85 | 0,73 | 0,75 | 0,82 | 0,70 | 0,75 | |
| w III roku | 0,71 | 0,89 | 0,87 | 0,83 | 0,82 | 0,89 | 0,78 | 0,84 | ||
| w IV roku | 0,93 | 0,93 | 0,91 | 0,88 | 0,91 | 0,87 | 0,94 | |||
| w V roku | 0,95 | 0,98 | 0,92 | 0,94 | 0,86 | 1,03 |