


Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie prowadzi Bezpieczeństwo wewnętrzne jako czterosemestralne studia magisterskie, stacjonarne albo niestacjonarne, zakończone tytułem magistra. Kierunek jest dla absolwentów Bezpieczeństwa wewnętrznego, ale też innych kierunków I stopnia, którzy chcą wyprofilować się w wybranym obszarze bezpieczeństwa.
Studia magisterskie w UTH mają charakter interdyscyplinarny. Program łączy prawo, ekonomię oraz nauki o zarządzaniu i bezpieczeństwie z zagadnieniami organizacji i działalności służb. Część zajęć odbywa się na strzelnicy i w terenie, a ich przebieg zależy od wybranej specjalności. Zajęcia prowadzą specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa i obronności, którzy pracowali w resortach i instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
Na II stopniu wybierasz jedną z sześciu specjalności:
Zaplecze w skrócie
Partnerzy kierunku: UTH współpracuje z Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy, Polskim Komitetem Normalizacyjnym i Jednostką Wojskową GROM, dzięki czemu widzisz z bliska, jak w praktyce koordynuje się działania służb i nadzoruje sprawy bezpieczeństwa, a studenci biorą też udział m.in. w ćwiczeniach z Policją.
Studia przygotowują do pracy w instytucjach podległych resortom spraw wewnętrznych, obrony narodowej, administracji i cyfryzacji, zdrowia oraz pracy i polityki społecznej, a także w administracji rządowej i samorządowej. Absolwenci mogą trafić do policji, wojska, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i służb specjalnych, do organów zarządzania kryzysowego oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo miast.
Drugą drogą jest sektor prywatny: stanowiska związane z bezpieczeństwem firm, przedsiębiorstwa logistyczne i transportowe, specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne oraz agencje ochrony osób i mienia.
Ciekawostka: Studenci kierunku mogą wziąć udział w projekcie „Legia Akademicka” – ochotniczym szkoleniu wojskowym, którego część praktyczną realizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na uth.edu.pl.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 90 |
| rok 2015 | 84 |
| rok 2016 | 124 |
| rok 2017 | 122 |
| rok 2018 | 130 |
| rok 2019 | 137 |
| rok 2020 | 145 |
| rok 2021 | 160 |
| rok 2022 | 191 |
| rok 2023 | 198 |
| rok 2024 | 195 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 1,2% |
| absolwenci z roku 2016 | 4,8% |
| absolwenci z roku 2017 | 2,5% |
| absolwenci z roku 2018 | 6,2% |
| absolwenci z roku 2019 | 5,8% |
| absolwenci z roku 2020 | 7,6% |
| absolwenci z roku 2021 | 10,6% |
| absolwenci z roku 2022 | 8,9% |
| absolwenci z roku 2023 | 9,6% |
| absolwenci z roku 2024 | 10,2% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3,8% | 1,5% | 4,1% | 1,9% | 7,6% | 4,5% | 2,0% | 5,3% | 6,8% | 7,1% | 11,9% |
| w II roku | 1,3% | 2,9% | 1,4% | 3,4% | 5,5% | 2,5% | 4,2% | 2,2% | 8,3% | 11,6% | |
| w III roku | 3,4% | 1,5% | 2,3% | 4,6% | 6,0% | 3,6% | 1,5% | 6,0% | 9,4% | ||
| w IV roku | 2,1% | 2,7% | 2,3% | 2,9% | 4,1% | 1,8% | 4,7% | 4,8% | |||
| w V roku | 2,8% | 4,7% | 2,1% | 2,4% | 1,7% | 7,4% | 3,8% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,07 | 0,50 | 0,99 | 0,48 | 1,86 | 0,80 | 0,20 | 0,72 | 1,18 | 0,88 | 1,14 |
| w II roku | 0,55 | 1,26 | 0,32 | 0,80 | 1,18 | 0,36 | 0,58 | 0,60 | 1,29 | 1,01 | |
| w III roku | 0,98 | 0,63 | 0,56 | 0,95 | 0,84 | 0,63 | 0,66 | 1,26 | 0,96 | ||
| w IV roku | 0,70 | 0,42 | 0,38 | 0,40 | 0,57 | 0,59 | 0,83 | 0,61 | |||
| w V roku | 0,56 | 1,03 | 0,31 | 0,32 | 0,51 | 1,99 | 0,57 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 2,79 | 5,53 |
| absolwenci z roku 2015 | 3,22 | 6,17 |
| absolwenci z roku 2016 | 2,29 | 3,73 |
| absolwenci z roku 2017 | 2,35 | 3,65 |
| absolwenci z roku 2018 | 0,95 | 2,50 |
| absolwenci z roku 2019 | 2,56 | 4,92 |
| absolwenci z roku 2020 | 1,58 | 3,31 |
| absolwenci z roku 2021 | 1,09 | 2,62 |
| absolwenci z roku 2022 | 1,82 | 2,63 |
| absolwenci z roku 2023 | 1,24 | 2,11 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,16 | 1,47 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 87,8% | 73,3% | 5,6% |
| abs. z roku 2015 | 86,9% | 77,4% | 7,1% |
| abs. z roku 2016 | 92,7% | 81,5% | 7,3% |
| abs. z roku 2017 | 86,9% | 74,6% | 10,7% |
| abs. z roku 2018 | 90,0% | 83,8% | 9,2% |
| abs. z roku 2019 | 92,0% | 80,3% | 8,8% |
| abs. z roku 2020 | 91,7% | 85,5% | 8,3% |
| abs. z roku 2021 | 94,3% | 84,3% | 4,4% |
| abs. z roku 2022 | 90,6% | 83,3% | 2,6% |
| abs. z roku 2023 | 94,0% | 84,4% | 4,1% |
| abs. z roku 2024 | 91,3% | 80,0% | 4,6% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 82,6% | 84,5% | 81,2% | 88,3% | 83,6% | 84,6% | 85,9% | 81,1% | 84,8% | 78,5% | 77,2% |
| umowa o pracę | 71,6% | 75,5% | 75,1% | 78,4% | 73,6% | 76,0% | 76,9% | 70,3% | 72,8% | 68,6% | 61,9% |
| samozatrudnienie | 4,2% | 2,1% | 1,7% | 4,2% | 6,3% | 5,7% | 5,8% | 8,8% | 6,6% | 7,0% | 3,8% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 787 zł | 5 978 zł | 5 643 zł | 5 090 zł | 5 121 zł | 4 573 zł | 3 899 zł | 3 907 zł | 3 410 zł | 3 076 zł | 2 716 zł |
| w II roku | 7 216 zł | 6 928 zł | 6 334 zł | 5 843 zł | 5 028 zł | 4 352 zł | 4 234 zł | 3 865 zł | 3 368 zł | 3 035 zł | |
| w III roku | 7 748 zł | 7 323 zł | 6 936 zł | 5 765 zł | 4 727 zł | 4 864 zł | 4 323 zł | 3 991 zł | 3 544 zł | ||
| w IV roku | 8 824 zł | 8 145 zł | 6 500 zł | 5 462 zł | 5 233 zł | 4 652 zł | 4 373 zł | 3 801 zł | |||
| w V roku | 9 230 zł | 7 694 zł | 6 384 zł | 6 210 zł | 4 882 zł | 4 680 zł | 4 304 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7 039 zł | 6 273 zł | 5 931 zł | 5 310 zł | 5 233 zł | 4 652 zł | 3 960 zł | 4 044 zł | 3 405 zł | 3 320 zł | 3 039 zł |
| w II roku | 7 518 zł | 7 105 zł | 6 473 zł | 5 916 zł | 4 943 zł | 4 409 zł | 4 402 zł | 3 847 zł | 3 483 zł | 3 198 zł | |
| w III roku | 8 109 zł | 7 496 zł | 6 913 zł | 5 578 zł | 4 872 zł | 4 836 zł | 4 194 zł | 3 923 zł | 3 692 zł | ||
| w IV roku | 8 875 zł | 8 418 zł | 6 316 zł | 5 552 zł | 5 317 zł | 4 592 zł | 4 325 zł | 4 039 zł | |||
| w V roku | 9 385 zł | 7 395 zł | 6 440 zł | 6 246 zł | 4 825 zł | 4 827 zł | 4 464 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,73 | 0,73 | 0,77 | 0,77 | 0,86 | 0,85 | 0,79 | 0,83 | 0,79 | 0,74 | 0,70 |
| w II roku | 0,80 | 0,84 | 0,85 | 0,88 | 0,87 | 0,81 | 0,85 | 0,85 | 0,79 | 0,75 | |
| w III roku | 0,85 | 0,88 | 0,92 | 0,89 | 0,82 | 0,92 | 0,88 | 0,85 | 0,85 | ||
| w IV roku | 0,95 | 0,96 | 0,90 | 0,85 | 0,91 | 0,88 | 0,88 | 0,87 | |||
| w V roku | 0,98 | 0,95 | 0,89 | 0,98 | 0,87 | 0,90 | 0,91 |