

Studia II stopnia na kierunku Dietetyka przeznaczone są dla absolwentów I stopnia kierunków: dietetyka, technologia żywności i żywienia, zdrowie publiczne i pokrewnych, związanych z żywieniem.
Dietetyka jest dziedziną dynamicznie rozwijająca się w ostatniej dekadzie a temat żywienia ludzi jest zawsze aktualny. Uwzględniając kilkuletnie doświadczenia na kierunku Dietetyka na poziomie I stopnia, śledząc na bieżąco aktualne doniesienia naukowe i odpowiadając na potrzeby rynku stworzyliśmy II stopień studiów, który dedykowany jest osobom, które pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dietetyki, wybierając jedną z dwóch oferowanych specjalności.
Studia online:Poza zajęciami praktycznymi, które będą odbywały się w Uczelni podczas zjazdów, zajęcia teoretyczne będą odbywały się w ramach kształcenia na odległość – za pośrednictwem platformy e-learningowej.
Studia online to 3 zjazdy w semestrze (piątek, sobota, niedziela).
Dietetyka II stopnia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to dwuletnie studia magisterskie o profilu praktycznym, prowadzone stacjonarnie, niestacjonarnie i w formie hybrydowej, zakończone tytułem magistra. WSBiNoZ kieruje je do absolwentów dietetyki, technologii żywności i żywienia, zdrowia publicznego i kierunków pokrewnych, a także do osób z dyplomem innych studiów, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę dietetyczną.
Studia przygotowują do samodzielnej pracy z pacjentem i układania diet leczniczych – m.in. w otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym i chorobach układu krążenia. W programie są m.in.:
Na studiach magisterskich wybierasz jedną z trzech ścieżek. Żywienie kliniczne uczy układania indywidualnych diet dla chorych – zależnie od jednostki chorobowej i możliwości przyswajania pokarmów. Psychodietetyka z elementami obesitologii łączy dietetykę z psychologią: zajmuje się przyczynami otyłości i innych zaburzeń odżywiania oraz motywowaniem pacjenta do zmiany nawyków.
Dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie dotyczy żywienia sportowców zawodowych i amatorów przed treningiem, w trakcie, po nim i w czasie zawodów oraz wspierania regeneracji organizmu.
Zajęcia w skrócie
Miejsce pracy zależy w dużej mierze od wybranej ścieżki. Po żywieniu klinicznym są to m.in. szpitale (oddziały pediatryczne, internistyczne i inne), poradnie i gabinety dietetyczne, sanatoria oraz domy opieki. Psychodietetyka prowadzi do przychodni i gabinetów specjalistycznych, placówek zajmujących się pacjentami z zaburzeniami psychosomatycznymi albo do własnej działalności w poradnictwie dietetycznym. Po ścieżce sportowej możesz pracować w klubach sportowych, siłowniach, ośrodkach rekreacyjno-rehabilitacyjnych i SPA czy na obozach treningowych, a po dwóch ostatnich ścieżkach także w instytucjach badawczych i zajmujących się systemami zapewnienia jakości żywności.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wsbinoz.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2018 | 46 |
| rok 2019 | 48 |
| rok 2020 | 68 |
| rok 2021 | 111 |
| rok 2022 | 122 |
| rok 2023 | 122 |
| rok 2024 | 94 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2018 | 6,5% |
| absolwenci z roku 2019 | 10,4% |
| absolwenci z roku 2020 | 13,2% |
| absolwenci z roku 2021 | 8,1% |
| absolwenci z roku 2022 | 9,8% |
| absolwenci z roku 2023 | 11,5% |
| absolwenci z roku 2024 | 7,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,2% | 4,4% | 5,1% | 3,7% | 2,8% | 2,4% | 6,9% |
| w II roku | 3,5% | 2,2% | 3,1% | 2,7% | 4,2% | 3,8% | |
| w III roku | 3,2% | 4,1% | 0,6% | 1,6% | 3,4% | ||
| w IV roku | 2,8% | 1,8% | 3,1% | 3,4% | |||
| w V roku | 3,6% | 3,0% | 4,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,34 | 0,82 | 1,16 | 0,66 | 0,44 | 0,44 | 1,43 |
| w II roku | 0,80 | 0,35 | 0,62 | 0,43 | 0,78 | 0,69 | |
| w III roku | 0,62 | 0,88 | 0,11 | 0,40 | 0,56 | ||
| w IV roku | 0,58 | 0,36 | 0,76 | 0,65 | |||
| w V roku | 0,68 | 0,89 | 0,71 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2018 | 0,98 | 4,79 |
| absolwenci z roku 2019 | 2,09 | 8,66 |
| absolwenci z roku 2020 | 1,91 | 7,53 |
| absolwenci z roku 2021 | 2,16 | 8,30 |
| absolwenci z roku 2022 | 1,66 | 4,47 |
| absolwenci z roku 2023 | 2,15 | 2,39 |
| absolwenci z roku 2024 | 0,61 | 1,12 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2018 | 100,0% | 71,7% | 34,8% |
| abs. z roku 2019 | 91,7% | 68,8% | 29,2% |
| abs. z roku 2020 | 91,2% | 57,4% | 36,8% |
| abs. z roku 2021 | 90,1% | 55,0% | 32,4% |
| abs. z roku 2022 | 91,8% | 72,1% | 26,2% |
| abs. z roku 2023 | 89,3% | 62,3% | 28,7% |
| abs. z roku 2024 | 86,2% | 68,1% | 27,7% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 81,1% | 79,4% | 80,3% | 79,1% | 81,9% | 84,9% | 90,0% |
| umowa o pracę | 61,8% | 53,3% | 61,1% | 46,6% | 49,0% | 59,2% | 61,1% |
| samozatrudnienie | 22,3% | 26,0% | 19,9% | 25,2% | 33,1% | 25,9% | 24,5% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 038 zł | 5 161 zł | 4 726 zł | 3 952 zł | 3 543 zł | 2 984 zł | 2 910 zł |
| w II roku | 6 147 zł | 5 680 zł | 4 882 zł | 3 968 zł | 3 626 zł | 3 186 zł | |
| w III roku | 6 540 zł | 5 442 zł | 4 578 zł | 4 222 zł | 3 377 zł | ||
| w IV roku | 6 783 zł | 5 655 zł | 4 803 zł | 4 228 zł | |||
| w V roku | 6 609 zł | 5 834 zł | 4 665 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 436 zł | 5 638 zł | 4 975 zł | 4 394 zł | 3 960 zł | 3 302 zł | 3 080 zł |
| w II roku | 6 811 zł | 5 998 zł | 5 249 zł | 4 253 zł | 3 950 zł | 3 179 zł | |
| w III roku | 6 668 zł | 6 107 zł | 4 863 zł | 4 679 zł | 3 567 zł | ||
| w IV roku | 7 278 zł | 6 239 zł | 5 397 zł | 4 165 zł | |||
| w V roku | 7 739 zł | 6 266 zł | 4 891 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,72 | 0,67 | 0,69 | 0,66 | 0,66 | 0,58 | 0,63 |
| w II roku | 0,73 | 0,73 | 0,71 | 0,66 | 0,66 | 0,65 | |
| w III roku | 0,75 | 0,70 | 0,67 | 0,70 | 0,64 | ||
| w IV roku | 0,78 | 0,72 | 0,71 | 0,72 | |||
| w V roku | 0,76 | 0,75 | 0,72 |