

Poziom: II Stopnia
Język wykładowy: polski
Czas studiów: 2 lata
Forma studiów: Tryb niestacjonarny
Tytuł zawodowy: Magister
Dla
kogo?
Absolwenci
absolwenci
studiów I stopnia,
którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na
stanowiskach związanych z organizacją bezpieczeństwa wewnętrznego
państwa, w administracji publicznej (państwowej i samorządowej),
wojskowej, podmiotach gospodarczych oraz w Straży Granicznej,
Policji, strażach miejskich, służbach ratowniczych i komercyjnych
firmach ochrony osób i mienia.
Perspektywy
zawodowe
Absolwenci
ASzWoj mogą być zatrudniani na stanowiskach w administracji
rządowej i samorządowej związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym
państwa, centrach zarządzania kryzysowego, m.in. w: Straży
Granicznej, Policji, strażach gminnych (miejskich), w służbach
ratowniczych, komercyjnych firmach ochroniarskich oraz podmiotach
gospodarczych związanych z bezpieczeństwem.

Bezpieczeństwo wewnętrzne to magisterski kierunek Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj), który trwa cztery semestry w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Przeznaczony jest dla absolwentów studiów licencjackich: cywilów, żołnierzy, pracowników służb mundurowych i administracji, którzy chcą zajmować stanowiska w służbach i strukturach porządku publicznego, a nie tylko pracować przy biurku analityka.
Czego się uczysz
Wybierasz jedną z dwóch ścieżek:
Poza wykładami, ćwiczeniami i seminariami korzystasz z laboratorium kryminalistycznego stworzonego z pomocą Policji i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo masz do wyboru koła naukowe Instytutu Bezpieczeństwa Państwa, od bezpieczeństwa narodowego po kryminologię. Część zajęć prowadzona jest zdalnie, a całość to wykłady, ćwiczenia, seminaria, laboratoria oraz praca indywidualna i w zespołach.
Praktyki zawodowe i pracę z promotorem zaczynasz w trzecim semestrze, a w czwartym przechodzisz przez grę decyzyjną i egzamin dyplomowy. Pierwszy semestr to przedmioty ogólnowydziałowe, kolejne dokładają przedmioty kierunkowe, fakultatywne i specjalnościowe, które wybierasz według zainteresowań.
Dyplom otwiera drogę do:
Na podstawie stron kierunku na wojsko-polskie.pl.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2015 | 171 |
| rok 2016 | 242 |
| rok 2017 | 211 |
| rok 2018 | 169 |
| rok 2019 | 147 |
| rok 2020 | 111 |
| rok 2021 | 75 |
| rok 2022 | 81 |
| rok 2023 | 54 |
| rok 2024 | 39 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 16,4% |
| absolwenci z roku 2016 | 14,9% |
| absolwenci z roku 2017 | 12,3% |
| absolwenci z roku 2018 | 11,8% |
| absolwenci z roku 2019 | 8,8% |
| absolwenci z roku 2020 | 16,2% |
| absolwenci z roku 2021 | 10,7% |
| absolwenci z roku 2022 | 11,1% |
| absolwenci z roku 2023 | 24,1% |
| absolwenci z roku 2024 | 20,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,8% | 2,6% | 2,9% | 10,8% | 6,8% | 8,1% | 9,6% | 7,6% | 7,1% | 13,8% |
| w II roku | 6,8% | 1,7% | 5,5% | 5,4% | 7,6% | 4,5% | 4,1% | 3,7% | 10,5% | |
| w III roku | 1,9% | 2,6% | 4,2% | 1,9% | 2,9% | 3,1% | 1,7% | 5,2% | ||
| w IV roku | 3,1% | 2,1% | 1,1% | 3,1% | 3,0% | 1,9% | 3,7% | |||
| w V roku | 1,5% | 1,4% | 3,1% | 1,7% | 1,7% | 2,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,52 | 0,63 | 0,53 | 2,02 | 1,13 | 1,45 | 1,46 | 1,20 | 0,85 | 1,60 |
| w II roku | 0,91 | 0,38 | 1,15 | 1,25 | 1,13 | 0,82 | 0,71 | 0,63 | 1,79 | |
| w III roku | 0,21 | 0,62 | 0,51 | 0,34 | 0,47 | 0,73 | 0,26 | 0,89 | ||
| w IV roku | 0,54 | 0,28 | 0,15 | 0,67 | 0,65 | 0,43 | 0,52 | |||
| w V roku | 0,23 | 0,19 | 0,48 | 0,41 | 0,32 | 0,36 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 6,09 | 10,15 |
| absolwenci z roku 2016 | 2,78 | 6,36 |
| absolwenci z roku 2017 | 2,85 | 5,85 |
| absolwenci z roku 2018 | 4,65 | 6,99 |
| absolwenci z roku 2019 | 4,03 | 5,79 |
| absolwenci z roku 2020 | 3,50 | 7,91 |
| absolwenci z roku 2021 | 3,51 | 5,95 |
| absolwenci z roku 2022 | 3,25 | 5,35 |
| absolwenci z roku 2023 | 3,78 | 4,30 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,71 | 3,26 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2015 | 83,0% | 70,2% | 3,5% |
| abs. z roku 2016 | 94,2% | 77,7% | 6,6% |
| abs. z roku 2017 | 90,1% | 80,1% | 2,9% |
| abs. z roku 2018 | 87,0% | 75,7% | 4,2% |
| abs. z roku 2019 | 85,0% | 76,2% | 2,7% |
| abs. z roku 2020 | 92,8% | 75,7% | 1,8% |
| abs. z roku 2021 | 85,4% | 72,0% | 1,3% |
| abs. z roku 2022 | 92,6% | 81,5% | 3,7% |
| abs. z roku 2023 | 83,3% | 77,8% | 1,9% |
| abs. z roku 2024 | 87,2% | 76,9% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 72,0% | 68,1% | 72,5% | 69,4% | 77,2% | 73,6% | 71,1% | 76,7% | 78,8% | 63,2% |
| umowa o pracę | 63,7% | 62,5% | 62,3% | 58,2% | 60,5% | 64,7% | 59,2% | 63,3% | 63,8% | 50,4% |
| samozatrudnienie | 0,0% | 1,9% | 2,3% | 0,2% | 1,8% | 1,6% | 2,8% | 2,0% | 4,4% | 1,7% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 422 zł | 5 929 zł | 5 027 zł | 4 574 zł | 3 437 zł | 3 502 zł | 3 187 zł | 2 978 zł | 2 744 zł | 2 473 zł |
| w II roku | 7 316 zł | 6 523 zł | 5 711 zł | 4 375 zł | 4 057 zł | 4 066 zł | 3 938 zł | 3 510 zł | 3 162 zł | |
| w III roku | 7 975 zł | 7 728 zł | 5 471 zł | 4 865 zł | 4 594 zł | 4 327 zł | 4 300 zł | 3 775 zł | ||
| w IV roku | 8 909 zł | 6 554 zł | 5 794 zł | 5 356 zł | 4 901 zł | 4 735 zł | 4 528 zł | |||
| w V roku | 7 768 zł | 6 786 zł | 6 041 zł | 5 526 zł | 5 151 zł | 5 132 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 450 zł | 5 983 zł | 5 240 zł | 4 879 zł | 3 776 zł | 3 714 zł | 3 427 zł | 3 130 zł | 3 004 zł | 2 648 zł |
| w II roku | 7 235 zł | 6 638 zł | 5 801 zł | 4 542 zł | 4 155 zł | 4 167 zł | 3 952 zł | 3 594 zł | 3 243 zł | |
| w III roku | 7 906 zł | 7 746 zł | 5 648 zł | 4 934 zł | 4 693 zł | 4 337 zł | 4 319 zł | 3 865 zł | ||
| w IV roku | 8 893 zł | 6 800 zł | 5 790 zł | 5 414 zł | 4 822 zł | 4 752 zł | 4 483 zł | |||
| w V roku | 7 987 zł | 6 731 zł | 6 132 zł | 5 401 zł | 5 137 zł | 5 215 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,72 | 0,75 | 0,70 | 0,74 | 0,64 | 0,68 | 0,67 | 0,67 | 0,67 | 0,61 |
| w II roku | 0,83 | 0,82 | 0,82 | 0,74 | 0,74 | 0,81 | 0,83 | 0,78 | 0,76 | |
| w III roku | 0,92 | 0,98 | 0,82 | 0,81 | 0,84 | 0,85 | 0,90 | 0,84 | ||
| w IV roku | 1,02 | 0,86 | 0,86 | 0,88 | 0,89 | 0,93 | 0,94 | |||
| w V roku | 0,92 | 0,88 | 0,88 | 0,90 | 0,93 | 1,00 |