
Robot spawalniczy w fabryce samochodów wykonuje tysiące identycznych spoin i nigdy się nie męczy. Ale ktoś musiał go nauczyć, gdzie ma spawać, jak szybko się poruszać i co zrobić, gdy coś stanie mu na drodze. Inżynier automatyki i robotyki nie buduje zabawek z filmów science fiction – projektuje układy sterowania, programuje roboty i linie produkcyjne, dobiera czujniki i pilnuje, by maszyny pracowały bezpiecznie obok ludzi. To zawód dla osób, które lubią, gdy kod zamienia się w ruch.

Butelka przesuwa się po taśmie, czujnik ją wykrywa, zawór dozuje napój, nakrętka wkręca się sama, a kamera odrzuca egzemplarz z krzywą etykietą. Wszystko trwa ułamek sekundy i powtarza się tysiące razy na godzinę. Ktoś musiał dobrać silniki i czujniki, zaprojektować szafę sterowniczą i napisać program, który mówi maszynie, co ma robić – i jak zachować się, gdy coś pójdzie nie tak. Inżynier elektryk automatyk stoi na styku elektrotechniki i programowania: łączy kable, napędy i elektronikę z logiką sterowania, dzięki której fabryki, oczyszczalnie i magazyny pracują same.

Ile to jest jeden mikrometr? Mniej więcej pięćdziesiąt razy mniej niż grubość ludzkiego włosa. W mechanice precyzyjnej takie wartości to codzienność: zębatki w mechanizmie zegarka, prowadnice przyrządu pomiarowego, elementy aparatury nawigacyjnej czy sprzętu medycznego muszą pasować do siebie niemal idealnie. Inżynier mechanik tej specjalności projektuje takie urządzenia, opracowuje technologię ich wykonania, ustala zasady kontroli i dba o to, by przez lata działały bez zarzutu. To zawód dla cierpliwych perfekcjonistów, którzy lubią drobiazgi.

Pociąg dużych prędkości hamuje z ponad dwustu kilometrów na godzinę, samolot po każdym locie przechodzi obsługę techniczną, a autobus miejski przejeżdża w ciągu roku dziesiątki tysięcy kilometrów w korkach i na wybojach. Żeby wszystkie te maszyny były bezpieczne, trwałe i nie psuły się w najmniej odpowiednim momencie, potrzebni są inżynierowie mechanicy specjalizujący się w środkach transportu. Projektują podzespoły i całe pojazdy, opracowują technologię ich produkcji, a potem pilnują, żeby flota pozostała sprawna przez wiele lat eksploatacji.

Robot, który sam odkłada paczki na właściwe palety, drukarka 3D, odkurzacz omijający meble, linia produkcyjna, która zatrzymuje się, zanim ktoś wsunie rękę w niebezpieczne miejsce. Każde z tych urządzeń to połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania. Ktoś musiał je zaprojektować, zbudować, uruchomić i nauczyć pracy. Inżynier mechatronik porusza się swobodnie między tymi światami: rysuje konstrukcję, dobiera silniki i czujniki, programuje sterownik, a potem sprawdza, czy całość działa tak, jak zakładano. To zawód dla tych, którzy nie chcą wybierać jednej dziedziny techniki.

Drzwi do serwerowni otwierają się tylko po przyłożeniu karty i podaniu kodu, czujka dymu w magazynie w kilka sekund uruchamia alarm, a kamera na parkingu wyraźnie widzi także w nocy. Żeby takie zabezpieczenia działały, ktoś musiał przeanalizować zagrożenia, dobrać urządzenia, zaprojektować ich połączenie i dopilnować montażu. Tym właśnie zajmuje się inżynier systemów zabezpieczeń technicznych osób i mienia. Projektuje i wdraża systemy alarmowe, kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego i sygnalizacji pożaru, a potem dba o ich sprawność.

Na hali produkcyjnej nagle zapada cisza. Taśma stoi, operatorzy rozkładają ręce, a kierownik zmiany liczy, ile kosztuje każda minuta przestoju. W takiej chwili wszyscy patrzą na jedną osobę – inżyniera utrzymania ruchu. Musi szybko przywrócić maszyny do pracy, ale jeszcze ważniejsze jest to, co robi na co dzień: planuje przeglądy, analizuje przyczyny awarii i wprowadza zmiany, dzięki którym takie chwile zdarzają się coraz rzadziej. To zawód dla ludzi, którzy lubią maszyny, myślą przyczynowo i nie paraliżuje ich presja.

Na lądzie, gdy psuje się instalacja, dzwoni się po serwis. Na środku oceanu serwisu nie ma – jest oficer automatyk okrętowy. To on dba o to, by prąd z generatorów płynął bez przerwy, automatyka siłowni pilnowała silnika, a radar i łączność działały wtedy, gdy są najbardziej potrzebne. Zna się na elektryce, elektronice i sterownikach, a do tego potrafi zaplanować części zamienne na wiele tygodni rejsu. To praca dla inżynierów, którzy lubią technikę i nie boją się życia z dala od lądu.

Inżynierka wymyśliła nowy sposób chłodzenia baterii, a mała firma kosmetyczna chce, by nikt nie skopiował jej nazwy i opakowania. Obie potrzebują kogoś, kto rozumie zarówno technikę, jak i prawo. Rzecznik patentowy pomaga chronić wynalazki, znaki towarowe i wzory przemysłowe: ocenia, czy pomysł jest naprawdę nowy, pisze zgłoszenia patentowe, prowadzi sprawy przed urzędami i reprezentuje klientów w sporach o naruszenia. To zawód dla osób, które lubią zrozumieć, jak coś działa, i potrafią opisać to tak precyzyjnie, że każde słowo ma znaczenie prawne.

Respirator, pompa infuzyjna, tomograf, endoproteza stawu biodrowego – w szpitalu technika jest dosłownie wszędzie i często decyduje o życiu. Lekarz musi mieć pewność, że monitor pokazuje prawdziwe wartości, a aparat do dializy nie zatrzyma się w połowie zabiegu. Specjalista inżynierii medycznej stoi na styku techniki i medycyny: projektuje urządzenia i implanty, dobiera sprzęt dla szpitali, nadzoruje jego pracę i szkoli personel. To zawód dla ścisłowców, którzy chcą, by ich wiedza bezpośrednio pomagała pacjentom.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 12 |
|---|
| rok 2015 | 22 |
|---|
| rok 2016 | 20 |
|---|
| rok 2017 | 21 |
|---|
| rok 2018 | 18 |
|---|
| rok 2019 | 17 |
|---|
| rok 2020 | 23 |
|---|
| rok 2021 | 16 |
|---|
| rok 2022 | 18 |
|---|
| rok 2023 | 19 |
|---|
| rok 2024 | 12 |
|---|
Liczba absolwentów
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 27,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 25,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 38,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 50,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 35,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 26,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 31,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 16,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 42,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 41,7% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 6,2% | 7,5% | 3,2% | 1,0% | 11,6% | 0,0% | 0,9% | 2,8% | 0,0% | 2,3% | 16,7% |
|---|
| w II roku | | 7,0% | 7,4% | 1,0% | 1,8% | 0,0% | 1,4% | 0,8% | 0,8% | 2,7% | 13,2% |
|---|
| w III roku | | | 0,9% | 1,0% | 0,7% | 0,0% | 4,6% | 2,0% | 0,8% | 1,1% | 13,2% |
|---|
| w IV roku | | | | 0,0% | 0,7% | 1,0% | 0,5% | 0,8% | 0,0% | 0,0% | 6,9% |
|---|
| w V roku | | | | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,6% | 2,5% | 0,8% | 7,6% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 2,14 | 0,94 | 0,95 | 0,12 | 2,31 | 0,00 | 0,05 | 0,33 | 0,00 | 0,49 | 1,02 |
|---|
| w II roku | | 1,65 | 2,24 | 0,22 | 0,46 | 0,00 | 0,50 | 0,09 | 0,45 | 0,47 | 0,84 |
|---|
| w III roku | | | 0,53 | 0,13 | 0,08 | 0,00 | 0,57 | 0,23 | 0,57 | 0,09 | 0,83 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,00 | 0,07 | 0,28 | 0,04 | 0,09 | 0,00 | 0,00 | 0,62 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,15 | 0,29 | 0,24 | 0,65 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 4,09 | 4,09 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 2,50 | 3,59 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 4,05 | 5,30 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,90 | 2,90 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,61 | 2,33 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 3,29 | 7,31 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 2,91 | 3,78 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 2,06 | 3,62 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 2,83 | 3,75 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 4,21 | 4,26 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 2,08 | 3,42 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 75,0% | 75,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 95,5% | 90,9% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 95,0% | 90,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 95,2% | 95,2% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 100,0% | 94,4% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 94,1% | 76,5% | 11,8% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 91,3% | 91,3% | 8,7% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 100,0% | 100,0% | 12,5% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 94,4% | 83,3% | 5,6% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 89,5% | 89,5% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 91,7% | 83,3% | 0,0% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 83,3% | 74,6% | 72,2% | 81,2% | 85,1% | 77,0% | 89,8% | 79,8% | 87,9% | 85,2% | 70,1% |
|---|
| umowa o pracę | 80,6% | 74,1% | 56,5% | 72,4% | 77,5% | 59,8% | 86,6% | 79,8% | 79,6% | 79,5% | 70,1% |
|---|
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,0% | 5,6% | 8,9% | 5,1% | 11,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 8 018 zł | 7 199 zł | 6 395 zł | 5 158 zł | 5 525 zł | 4 857 zł | 5 007 zł | 4 194 zł | 4 306 zł | 3 696 zł | 5 665 zł |
|---|
| w II roku | | 8 497 zł | 8 577 zł | 7 176 zł | 7 650 zł | 6 572 zł | 5 862 zł | 6 213 zł | 5 624 zł | 4 878 zł | 5 957 zł |
|---|
| w III roku | | | 9 886 zł | 9 195 zł | 9 351 zł | 8 268 zł | 6 730 zł | 7 483 zł | 6 341 zł | 5 334 zł | 7 705 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 10 476 zł | 10 283 zł | 9 724 zł | 8 494 zł | 8 332 zł | 7 224 zł | 5 948 zł | 7 487 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 11 120 zł | 11 506 zł | 11 286 zł | 9 890 zł | 7 799 zł | 6 623 zł | 7 602 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 8 486 zł | 7 139 zł | 7 073 zł | 5 261 zł | 5 637 zł | 5 036 zł | 5 033 zł | 4 191 zł | 4 323 zł | 3 885 zł | 5 442 zł |
|---|
| w II roku | | 8 397 zł | 9 166 zł | 7 615 zł | 7 593 zł | 6 644 zł | 5 876 zł | 6 231 zł | 5 589 zł | 4 861 zł | 5 776 zł |
|---|
| w III roku | | | 10 701 zł | 9 793 zł | 9 821 zł | 8 184 zł | 7 064 zł | 7 483 zł | 6 300 zł | 5 334 zł | 7 662 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 11 271 zł | 10 709 zł | 9 724 zł | 8 510 zł | 8 332 zł | 7 094 zł | 5 948 zł | 7 312 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 11 505 zł | 11 506 zł | 11 286 zł | 9 890 zł | 7 759 zł | 6 584 zł | 7 357 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Mechatronika - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,93 | 0,87 | 0,87 | 0,84 | 0,98 | 1,01 | 0,97 | 0,92 | 1,02 | 0,89 | 1,47 |
|---|
| w II roku | | 0,95 | 1,05 | 1,06 | 1,29 | 1,26 | 1,12 | 1,28 | 1,24 | 1,17 | 1,52 |
|---|
| w III roku | | | 1,14 | 1,17 | 1,42 | 1,38 | 1,16 | 1,41 | 1,26 | 1,22 | 1,78 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,17 | 1,34 | 1,35 | 1,29 | 1,47 | 1,31 | 1,29 | 1,57 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,33 | 1,48 | 1,45 | 1,55 | 1,31 | 1,35 | 1,45 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
WAT, Mechatronika (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.