
Pasażer widzi pilotów i personel pokładowy, ale za każdym rejsem stoi też ktoś, kogo nie ma na pokładzie. Zanim samolot odepchnie się od stanowiska, dyspozytor lotniczy przeanalizował pogodę na trasie i na lotniskach zapasowych, sprawdził komunikaty o utrudnieniach, przeliczył paliwo i przygotował operacyjny plan lotu. Gdy maszyna jest już w powietrzu, śledzi jej przebieg i wspiera załogę, jeśli coś pójdzie nie tak. To praca dla osób, które lubią precyzję, procedury i podejmowanie decyzji pod presją czasu — z ziemi, ale z realnym wpływem na bezpieczeństwo lotu.

Mała wieża na lotnisku, przez okno widać trawiasty pas i wiatrowskaz. W słuchawkach odzywa się pilot, który za kilka minut będzie lądował. Osoba przy mikrofonie nie wydaje mu poleceń jak kontroler na wielkim lotnisku – przekazuje informacje: jaki wieje wiatr, który pas jest w użyciu, kto jeszcze krąży w pobliżu. Informator lotniskowej służby informacji powietrznej, nazywany w skrócie informatorem AFIS, pracuje na lotniskach bez kontroli ruchu i dba, by każdy pilot wiedział dokładnie to, czego potrzebuje do bezpiecznego lotu.

Pociąg dużych prędkości hamuje z ponad dwustu kilometrów na godzinę, samolot po każdym locie przechodzi obsługę techniczną, a autobus miejski przejeżdża w ciągu roku dziesiątki tysięcy kilometrów w korkach i na wybojach. Żeby wszystkie te maszyny były bezpieczne, trwałe i nie psuły się w najmniej odpowiednim momencie, potrzebni są inżynierowie mechanicy specjalizujący się w środkach transportu. Projektują podzespoły i całe pojazdy, opracowują technologię ich produkcji, a potem pilnują, żeby flota pozostała sprawna przez wiele lat eksploatacji.

Pasażerowie zajmują miejsca, piloci kończą procedury, a samolot kołuje na pas. Zanim to się stało, ktoś w hangarze sprawdził silniki, podwozie i stery, przejrzał dokumenty każdej wymienionej części i złożył podpis, że maszyna jest zdatna do lotu. Inżynier mechanik lotniczy nadzoruje przeglądy, naprawy i modyfikacje statków powietrznych, kieruje pracą mechaników i bierze odpowiedzialność za ich efekt. To zawód, w którym precyzja i dyscyplina są dosłownie sprawą życia, a nagrodą jest widok maszyny, która bezpiecznie odrywa się od ziemi.

Nad głową przelatuje samolot, a kilometry niżej, w sali bez okien, ktoś właśnie poprosił jego pilota o zmianę wysokości, bo za kilka minut jego trasa przetnie się z trasą innej maszyny. Pasażerowie niczego nie zauważą – i o to chodzi. Kontroler ruchu lotniczego dba o to, żeby samoloty startowały, lądowały i przelatywały nad krajem w bezpiecznych odstępach. Pracuje na wieży lotniska albo w centrum kontroli, przy ekranach radarowych i radiu, głównie po angielsku. To zawód dla osób, które w stresie myślą jaśniej, a nie mniej jasno.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2015 | 17 |
|---|
| rok 2016 | 14 |
|---|
| rok 2017 | 17 |
|---|
| rok 2018 | 27 |
|---|
| rok 2019 | 20 |
|---|
| rok 2020 | 33 |
|---|
| rok 2021 | 21 |
|---|
| rok 2022 | 17 |
|---|
| rok 2023 | 11 |
|---|
| rok 2024 | 11 |
|---|
Liczba absolwentów
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 5,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 50,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 29,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 37,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 25,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 27,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 38,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 41,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 54,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 27,3% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 12,1% | 0,0% | 2,9% | 3,2% | 7,3% | 6,2% | 4,6% | 5,4% | 4,2% | 1,5% |
|---|
| w II roku | | 0,0% | 1,0% | 0,8% | 0,3% | 5,0% | 0,6% | 0,0% | 0,6% | 0,0% |
|---|
| w III roku | | | 0,0% | 0,8% | 0,0% | 2,9% | 2,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
|---|
| w IV roku | | | | 0,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
|---|
| w V roku | | | | | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 0,0% | 1,8% | 0,0% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 2,36 | 0,00 | 0,45 | 0,65 | 1,07 | 1,71 | 0,81 | 1,67 | 0,47 | 0,19 |
|---|
| w II roku | | 0,00 | 0,15 | 0,17 | 0,03 | 0,84 | 0,11 | 0,00 | 0,08 | 0,00 |
|---|
| w III roku | | | 0,00 | 0,39 | 0,00 | 0,28 | 0,30 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,49 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,00 | 0,00 | 0,41 | 0,00 | 0,26 | 0,00 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 0,35 | 0,35 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 3,07 | 11,29 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 4,00 | 4,00 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 2,24 | 3,50 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,05 | 2,35 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 2,64 | 2,94 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 3,29 | 3,80 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 2,94 | 5,56 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 0,91 | 1,00 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 3,09 | 2,70 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2015 | 100,0% | 100,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 100,0% | 78,6% | 7,1% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 82,4% | 76,5% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 92,6% | 85,2% | 11,1% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 100,0% | 100,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 93,9% | 93,9% | 3,0% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 90,5% | 85,7% | 9,5% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 100,0% | 82,4% | 11,8% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 100,0% | 90,9% | 18,2% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 90,9% | 90,9% | 9,1% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| jakakolwiek praca | 80,3% | 93,9% | 76,5% | 81,7% | 81,8% | 85,0% | 75,9% | 69,1% | 71,4% | 98,0% |
|---|
| umowa o pracę | 72,7% | 84,8% | 62,3% | 77,0% | 79,8% | 83,3% | 65,4% | 62,7% | 55,4% | 98,0% |
|---|
| samozatrudnienie | 2,3% | 12,1% | 8,3% | 7,5% | 0,8% | 0,0% | 7,7% | 0,0% | 7,1% | 0,0% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 |
|---|
| w I roku | 5 998 zł | 8 629 zł | 5 959 zł | 4 663 zł | 4 603 zł | 4 931 zł | 4 825 zł | 5 228 zł | 2 594 zł | 3 481 zł |
|---|
| w II roku | | 12 889 zł | 8 906 zł | 6 050 zł | 6 317 zł | 5 542 zł | 5 578 zł | 6 310 zł | 4 603 zł | 4 828 zł |
|---|
| w III roku | | | 11 435 zł | 8 205 zł | 7 887 zł | 6 978 zł | 6 824 zł | 7 551 zł | 5 684 zł | 5 184 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 9 599 zł | 9 910 zł | 10 003 zł | 7 659 zł | 6 832 zł | 6 765 zł | 5 653 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 10 410 zł | 12 255 zł | 10 644 zł | 8 056 zł | 6 757 zł | 6 475 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 |
|---|
| w I roku | 6 116 zł | 8 503 zł | 6 041 zł | 4 918 zł | 4 677 zł | 4 887 zł | 4 884 zł | 5 369 zł | 2 937 zł | 3 481 zł |
|---|
| w II roku | | 11 286 zł | 8 700 zł | 7 103 zł | 6 307 zł | 5 524 zł | 5 820 zł | 6 466 zł | 4 646 zł | 4 827 zł |
|---|
| w III roku | | | 10 650 zł | 9 060 zł | 7 934 zł | 6 878 zł | 7 095 zł | 7 431 zł | 6 158 zł | 5 178 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 10 046 zł | 10 338 zł | 9 896 zł | 7 523 zł | 7 377 zł | 6 773 zł | 5 639 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 10 685 zł | 12 170 zł | 10 398 zł | 9 174 zł | 6 666 zł | 6 461 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Lotnictwo i kosmonautyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 0,66 | 0,99 | 0,74 | 0,73 | 0,78 | 0,89 | 1,06 | 1,06 | 0,59 | 1,00 |
|---|
| w II roku | | 1,35 | 1,02 | 0,86 | 0,99 | 0,95 | 1,14 | 1,25 | 1,03 | 1,33 |
|---|
| w III roku | | | 1,23 | 1,04 | 1,12 | 1,02 | 1,26 | 1,47 | 1,20 | 1,32 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,10 | 1,24 | 1,31 | 1,28 | 1,25 | 1,30 | 1,34 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,19 | 1,46 | 1,62 | 1,30 | 1,21 | 1,42 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
WAT, Lotnictwo i kosmonautyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.