
Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Kiedy wieczorem w całym mieście zapalają się światła, włączają się czajniki i ładowarki, zapotrzebowanie na prąd rośnie w ciągu kilku minut. Żeby napięcie w gniazdku pozostało stabilne, ktoś musiał wcześniej zaprojektować linie i stacje, ustawić zabezpieczenia i zaplanować, skąd popłynie energia. Inżynier elektroenergetyk zajmuje się tym, jak prąd jest wytwarzany, przesyłany i rozdzielany – od elektrowni i farm wiatrowych, przez linie wysokiego napięcia, po rozdzielnię w fabryce czy szpitalu. To praca, w której precyzja i szacunek dla zasad bezpieczeństwa liczą się bardziej niż cokolwiek innego.

Nad torami wisi plątanina przewodów, której pasażer zwykle nie zauważa — dopóki pociąg nie stanie, bo zabrakło napięcia. Sieć trakcyjna i zasilające ją podstacje to krwiobieg zelektryfikowanej kolei, a także tramwajów i metra. Inżynier elektroenergetyk kolejowy projektuje te układy, kieruje ich budową i nadzoruje eksploatację. Dba, by przewód jezdny był napięty i ułożony tak, żeby pantograf płynnie się po nim ślizgał, a podstacja dostarczyła energię nawet wtedy, gdy kilka pociągów naraz rusza ze stacji.

Włączasz światło, winda rusza, tramwaj płynnie przyspiesza, a pralka sama dobiera obroty bębna. Za każdym z tych drobnych cudów stoi ktoś, kto zaprojektował silnik, instalację albo układ zasilania i policzył, czy przewody wytrzymają obciążenie. Inżynier elektryk zajmuje się energią elektryczną w praktyce: projektuje instalacje w budynkach, dobiera maszyny i napędy dla fabryk, konstruuje urządzenia i pilnuje, żeby wszystko działało bezpiecznie. To jeden z najbardziej uniwersalnych zawodów technicznych, bo elektryka jest dosłownie wszędzie – od domu jednorodzinnego po elektrownię.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze wydają się czymś oczywistym — dopóki nie zabraknie ich w mroźny wieczór. To, że działają, zawdzięczamy między innymi inżynierom energetyki. Projektują sieci, stacje i instalacje, nadzorują budowę elektrowni i ciepłowni, planują przeglądy i remonty, analizują awarie i szukają sposobów, by marnować mniej energii. Pracują na styku elektrotechniki, mechaniki i informatyki, a coraz częściej także odnawialnych źródeł, magazynów energii i inteligentnego sterowania siecią.

Gaz w kuchence czy w kotle zauważa się zwykle dopiero wtedy, gdy go zabraknie. A przecież zanim popłynie do mieszkania, przechodzi przez gazociągi wysokiego ciśnienia, stacje redukcyjne, sieć rozdzielczą i instalację w budynku — a każdy z tych elementów ktoś zaprojektował, sprawdził i nadzoruje. Inżynier inżynierii środowiska specjalizujący się w gazownictwie i sieciach energetycznych planuje, jak dostarczyć paliwo i ciepło do osiedli i zakładów, dba o szczelność i bezpieczeństwo instalacji oraz szuka sposobów, by zużywały mniej energii i mniej obciążały środowisko.

Słowo „mechanik” przywodzi na myśl warsztat i klucz do kół. Inżynier mechanik od urządzeń cieplno-mechanicznych pracuje jednak z maszynami innej skali: kotłami, turbinami, sprężarkami, pompami ciepła, wymiennikami i sieciami, które przesyłają ciepło do całych dzielnic. Projektuje je, nadzoruje produkcję i montaż, planuje przeglądy i dba o to, by pracowały sprawnie, bezpiecznie i oszczędnie. To specjalista od zamieniania paliwa i energii w ciepło, chłód lub pracę mechaniczną — i od tego, by po drodze jak najmniej jej zmarnować.

Włączasz czajnik, odkręcasz ciepłą wodę, a kaloryfer w mroźny wieczór grzeje bez zarzutu. Rzadko myślimy o tym, że gdzieś w tym samym czasie pracuje kocioł, turbina i generator, a ktoś pilnuje, żeby nic nie przerwało tej pracy. Inżynier mechanik od maszyn i urządzeń energetycznych projektuje, buduje, uruchamia i nadzoruje kotły, turbiny, sprężarki, pompy i wymienniki ciepła. To zawód dla osób, które lubią wielką skalę, fizykę w praktyce i odpowiedzialność za urządzenia, od których zależy energia dla całych miast.

Promieniowania nie widać, nie czuć i nie słychać, a mimo to można je bardzo dokładnie zmierzyć i skutecznie się przed nim chronić. Korzystają z niego elektrownie jądrowe i reaktory badawcze, ale też szpitale, laboratoria i zakłady przemysłowe, które prześwietlają spoiny. Inżynier systemów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dba o to, by energia jądrowa i źródła promieniowania były bezpieczne dla ludzi i środowiska. Analizuje ryzyko, projektuje zabezpieczenia, mierzy dawki i kontroluje obiekty — z precyzją, bez której w tej dziedzinie nie da się pracować.

Panele na dachu domu, wiatraki na horyzoncie, biogazownia za wsią — energetyka odnawialna to już codzienny krajobraz. Mało kto wie jednak, ile pracy kryje się za jedną instalacją: pomiary wiatru i nasłonecznienia, dobór urządzeń, obliczenia, uzgodnienia z operatorem sieci, z gminą i właścicielami gruntów, a potem lata monitorowania i serwisu. Inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej projektuje, uruchamia i nadzoruje instalacje czerpiące energię ze słońca, wiatru, wody, ziemi i biomasy. To zawód na styku elektrotechniki, mechaniki, ochrony środowiska i zarządzania projektami.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2015 | 26 |
|---|
| rok 2016 | 17 |
|---|
| rok 2017 | 41 |
|---|
| rok 2018 | 24 |
|---|
| rok 2019 | 20 |
|---|
| rok 2020 | 15 |
|---|
| rok 2021 | 13 |
|---|
| rok 2023 | 11 |
|---|
Liczba absolwentów
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 34,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 29,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 17,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 50,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 45,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 60,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 46,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 63,6% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 1,5% | 0,0% | 0,6% | 2,5% | 1,7% | 4,5% | 2,5% | 1,9% |
|---|
| w II roku | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,8% | 0,0% | 1,4% | 2,9% | 1,9% |
|---|
| w III roku | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,3% |
|---|
| w IV roku | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,2% | 0,0% | 2,6% |
|---|
| w V roku | | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,0% | 1,0% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 0,17 | 0,00 | 0,06 | 0,85 | 0,29 | 0,93 | 0,16 | 0,15 |
|---|
| w II roku | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,18 | 0,00 | 0,36 | 0,64 | 0,14 |
|---|
| w III roku | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,38 |
|---|
| w IV roku | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,36 | 0,00 | 0,46 |
|---|
| w V roku | | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,04 | 0,00 | 0,22 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 2,65 | 4,62 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 1,06 | 2,06 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,02 | 2,73 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,61 | 1,83 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,15 | 4,95 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 2,80 | 3,13 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 1,69 | 1,69 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 1,73 | 2,64 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2015 | 100,0% | 96,2% | 7,7% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 100,0% | 100,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 97,6% | 95,1% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 95,8% | 95,8% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 100,0% | 80,0% | 10,0% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 93,3% | 93,3% | 13,3% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 100,0% | 100,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 90,9% | 90,9% | 0,0% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| jakakolwiek praca | 87,9% | 89,1% | 80,0% | 85,0% | 86,1% | 85,2% | 90,2% | 79,8% |
|---|
| umowa o pracę | 81,8% | 89,1% | 77,8% | 72,9% | 85,4% | 82,3% | 82,8% | 67,9% |
|---|
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,0% | 11,1% | 5,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 5,8% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 |
|---|
| w I roku | 9 219 zł | 5 864 zł | 5 347 zł | 4 084 zł | 4 556 zł | 4 539 zł | 4 004 zł | 2 771 zł |
|---|
| w II roku | 11 433 zł | 7 708 zł | 7 599 zł | 5 334 zł | 6 307 zł | 6 010 zł | 5 378 zł | 4 202 zł |
|---|
| w III roku | | 9 793 zł | 10 593 zł | 6 689 zł | 7 040 zł | 7 112 zł | 6 132 zł | 5 308 zł |
|---|
| w IV roku | | 12 330 zł | 13 396 zł | 8 371 zł | 8 877 zł | 7 906 zł | 6 994 zł | 7 060 zł |
|---|
| w V roku | | | 15 540 zł | 10 592 zł | 10 865 zł | 8 513 zł | 7 873 zł | 8 500 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 |
|---|
| w I roku | 9 383 zł | 5 807 zł | 5 391 zł | 4 366 zł | 4 567 zł | 4 661 zł | 4 034 zł | 2 762 zł |
|---|
| w II roku | 11 433 zł | 7 687 zł | 7 476 zł | 5 504 zł | 6 209 zł | 6 010 zł | 5 267 zł | 3 889 zł |
|---|
| w III roku | | 9 783 zł | 10 396 zł | 6 847 zł | 7 360 zł | 7 088 zł | 5 915 zł | 4 965 zł |
|---|
| w IV roku | | 11 986 zł | 13 201 zł | 8 371 zł | 8 877 zł | 7 814 zł | 6 716 zł | 6 744 zł |
|---|
| w V roku | | | 15 348 zł | 10 316 zł | 10 865 zł | 8 447 zł | 7 537 zł | 8 268 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Energetyka - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 |
|---|
| w I roku | 1,18 | 0,92 | 0,89 | 0,76 | 0,96 | 1,00 | 1,01 | 0,75 |
|---|
| w II roku | 1,27 | 1,11 | 1,13 | 0,92 | 1,25 | 1,23 | 1,28 | 1,05 |
|---|
| w III roku | | 1,23 | 1,43 | 1,05 | 1,31 | 1,38 | 1,32 | 1,25 |
|---|
| w IV roku | | 1,33 | 1,57 | 1,15 | 1,46 | 1,40 | 1,37 | 1,44 |
|---|
| w V roku | | | 1,65 | 1,30 | 1,57 | 1,33 | 1,41 | 1,66 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
WAT, Energetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.