
Budowa zwykle kojarzy się z dźwigiem i murowaniem ścian na suchym placu. Inżynier budownictwa wodnego pracuje tam, gdzie największym przeciwnikiem jest woda: buduje zapory, śluzy, porty, nabrzeża, wały przeciwpowodziowe i umocnienia brzegów. Jego konstrukcje muszą wytrzymać napór rzeki w czasie powodzi, uderzenia sztormowych fal i lód, który wiosną sunie korytem. To praca o ogromnej odpowiedzialności, bo od jakości tych budowli zależy bezpieczeństwo całych miast i regionów.

Inżynier budownictwa kojarzy się z kimś w kasku, kto pokrzykuje na plac budowy. Tymczasem wiele dni w tej pracy zaczyna się od rysunku konstrukcji, tabeli obliczeń albo rozmowy z inwestorem, który chce „jeszcze jedno piętro”. Specjalista od budownictwa ogólnego projektuje i wznosi obiekty kubaturowe: domy, bloki, szkoły, szpitale, biurowce i hale. Odpowiada za to, żeby budynek stał bezpiecznie przez dziesięciolecia, powstał zgodnie z projektem i w budżecie, a potem dał się mądrze remontować i modernizować.

Hala, pod której dachem jeździ suwnica dźwigająca ciężkie elementy, fundament pod maszynę drgającą przez całą dobę, zbiornik na agresywne chemikalia, komin czy silos — to nie są zwykłe budynki z większymi drzwiami. Inżynier budownictwa przemysłowego projektuje, buduje i utrzymuje obiekty, w których najważniejszy jest proces produkcyjny. Konstrukcja ma przenieść ogromne obciążenia, wytrzymać drgania, temperaturę i korozję, a jednocześnie pozwolić fabryce pracować bez przestojów.

Wjazd pociągu na stację wydaje się prosty: tory, peron, rozjazd. Tymczasem każdy łuk ma dobraną przechyłkę, każde pochylenie jest policzone pod hamujące składy, a pod warstwą tłucznia kryje się podtorze, które musi pozostać suche i stabilne przez lata. Inżynier budownictwa kolejowego projektuje, buduje i utrzymuje linie, węzły i stacje. Od jego decyzji zależy, czy pociąg pojedzie szybko, płynnie i bezpiecznie — i czy remont uda się przeprowadzić w nocnym zamknięciu toru, nie paraliżując ruchu.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Na filmach wyburzenie to wielki huk i chmura pyłu. W rzeczywistości efektowny moment trwa kilka sekund, a poprzedzają go tygodnie analiz: jak zachowa się konstrukcja po przecięciu pierwszego słupa, w którą stronę upadnie komin, co stanie się z drganiami w kamienicy obok. Inżynier budownictwa specjalizujący się w wyburzeniach planuje i nadzoruje rozbiórki budynków, mostów, kominów i hal tak, by obiekt zniknął w przewidywalny sposób, nikt nie ucierpiał, a gruz trafił do recyklingu zamiast na wysypisko.

Kierowca widzi tylko gładki asfalt i świeżo namalowane pasy. Pod spodem są jednak starannie dobrane warstwy kruszywa i mieszanek, rowy i przepusty odprowadzające wodę, a wcześniej – miesiące obliczeń, pomiarów i uzgodnień. Inżynier budowy dróg projektuje trasy, ulice, ronda i skrzyżowania, dobiera konstrukcję nawierzchni do gruntu i spodziewanego ruchu, a potem pilnuje na budowie, żeby każda warstwa została ułożona tak, jak trzeba. Od jego decyzji zależy, czy jezdnia nie popęka po pierwszej zimie i czy samochód zdąży wyhamować na mokrej nawierzchni.

Most widzi się zwykle z jezdni — jako kawałek drogi nad rzeką. Mostowiec patrzy na niego od dołu: na podpory posadowione w dnie, na łożyska, które pozwalają przęsłu pracować w upale i na mrozie, na izolację, od której zależy, czy stal w betonie zacznie rdzewieć. Inżynier budowy mostów projektuje, buduje, bada i utrzymuje mosty, wiadukty, kładki i estakady. Musi pogodzić ruch, rzekę, grunt, lód i wiatr, a często też wymienić stary obiekt tak, by ruch nie stanął na długie miesiące.

Dlaczego na jednym skrzyżowaniu zielone światło świeci długo, a na innym ledwie kilka sekund? Kto decyduje, gdzie stanie przejście dla pieszych, a gdzie rondo? I dlaczego po przebudowie ulicy liczba wypadków nagle spada? Takimi pytaniami na co dzień zajmuje się inżynier ruchu drogowego. Liczy pojazdy, analizuje miejsca kolizji, projektuje oznakowanie i sygnalizację, opracowuje objazdy na czas remontów. Jego pracy zwykle nie zauważamy — dopóki ruch płynie sprawnie i bezpiecznie.

Beton wydaje się najnudniejszym materiałem świata: szara masa wylewana z gruszki betonowozu. Tymczasem od jego składu zależy, czy most przetrwa sto zim, czy strop wytrzyma obciążenie, a ściana z bloczków będzie ciepła. Inżynier technologii betonów projektuje receptury, ustala parametry produkcji cementu, prefabrykatów i betonu komórkowego, bada próbki w laboratorium i szuka sposobów, by produkcja była tańsza, równiejsza i mniej obciążała klimat. To praca dla kogoś, kogo ciekawi chemia ukryta w zwykłym placu budowy.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 105 |
|---|
| rok 2015 | 151 |
|---|
| rok 2016 | 121 |
|---|
| rok 2017 | 125 |
|---|
| rok 2018 | 108 |
|---|
| rok 2019 | 110 |
|---|
| rok 2020 | 92 |
|---|
| rok 2021 | 76 |
|---|
| rok 2022 | 46 |
|---|
| rok 2023 | 13 |
|---|
Liczba absolwentów
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 19,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 20,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 14,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 11,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 17,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 18,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 9,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 15,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 0,0% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,0% | 2,2% | 2,0% | 1,4% | 4,6% | 2,3% | 2,4% | 4,9% | 4,2% | 3,4% |
|---|
| w II roku | 0,0% | 2,2% | 2,4% | 1,1% | 0,9% | 1,5% | 0,8% | 1,8% | 1,4% | 2,5% |
|---|
| w III roku | | 2,4% | 1,5% | 0,7% | 0,3% | 2,3% | 1,1% | 1,4% | 2,6% | 0,8% |
|---|
| w IV roku | | | 2,2% | 1,4% | 0,7% | 1,6% | 0,3% | 0,4% | 1,4% | 1,0% |
|---|
| w V roku | | | | 0,3% | 1,3% | 0,7% | 1,5% | 1,4% | 1,0% | 0,6% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,00 | 0,47 | 0,28 | 0,25 | 0,87 | 0,41 | 0,50 | 0,69 | 0,53 | 0,46 |
|---|
| w II roku | 0,00 | 0,48 | 0,36 | 0,15 | 0,13 | 0,35 | 0,12 | 0,28 | 0,17 | 0,47 |
|---|
| w III roku | | 0,39 | 0,45 | 0,08 | 0,07 | 0,32 | 0,21 | 0,20 | 0,41 | 0,07 |
|---|
| w IV roku | | | 0,64 | 0,25 | 0,11 | 0,33 | 0,13 | 0,13 | 0,27 | 0,26 |
|---|
| w V roku | | | | 0,05 | 0,36 | 0,14 | 0,66 | 0,38 | 0,62 | 0,18 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 2,27 | 3,77 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 2,37 | 3,79 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 1,98 | 4,24 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 1,32 | 2,91 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,78 | 4,05 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,29 | 4,36 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 1,67 | 4,55 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 1,63 | 2,85 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 0,90 | 2,81 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 0,00 | 0,00 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 94,5% | 85,8% | 6,9% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 93,3% | 84,1% | 12,0% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 94,2% | 81,0% | 9,1% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 94,4% | 86,4% | 10,4% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 96,3% | 88,0% | 8,3% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 95,4% | 88,2% | 10,0% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 94,6% | 88,0% | 8,7% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 97,4% | 88,2% | 7,9% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 95,6% | 84,8% | 17,4% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 100,0% | 84,6% | 23,1% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 100,0% | 90,2% | 89,9% | 85,4% | 86,6% | 88,3% | 88,1% | 83,1% | 84,2% | 86,1% |
|---|
| umowa o pracę | 84,6% | 74,7% | 79,1% | 76,3% | 77,3% | 78,7% | 78,0% | 68,6% | 72,3% | 73,6% |
|---|
| samozatrudnienie | 23,1% | 13,4% | 6,2% | 5,0% | 8,0% | 5,3% | 9,2% | 7,1% | 8,8% | 3,7% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 9 026 zł | 6 903 zł | 5 583 zł | 4 721 zł | 4 851 zł | 4 668 zł | 4 072 zł | 3 606 zł | 4 139 zł | 3 652 zł |
|---|
| w II roku | 10 599 zł | 8 676 zł | 7 308 zł | 6 542 zł | 5 571 zł | 5 814 zł | 5 314 zł | 5 000 zł | 4 803 zł | 4 484 zł |
|---|
| w III roku | | 9 976 zł | 8 913 zł | 7 955 zł | 6 942 zł | 6 437 zł | 6 537 zł | 6 512 zł | 5 874 zł | 5 432 zł |
|---|
| w IV roku | | | 10 111 zł | 9 664 zł | 8 397 zł | 8 151 zł | 7 645 zł | 7 591 zł | 6 755 zł | 6 243 zł |
|---|
| w V roku | | | | 11 375 zł | 10 172 zł | 8 770 zł | 8 617 zł | 7 956 zł | 7 497 zł | 6 932 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 9 026 zł | 7 028 zł | 5 587 zł | 4 882 zł | 4 824 zł | 4 780 zł | 4 171 zł | 3 865 zł | 4 240 zł | 3 732 zł |
|---|
| w II roku | 10 599 zł | 8 840 zł | 7 261 zł | 6 681 zł | 5 577 zł | 5 840 zł | 5 376 zł | 5 094 zł | 4 800 zł | 4 510 zł |
|---|
| w III roku | | 10 167 zł | 9 261 zł | 8 179 zł | 6 950 zł | 6 566 zł | 6 638 zł | 6 550 zł | 5 860 zł | 5 488 zł |
|---|
| w IV roku | | | 10 381 zł | 9 824 zł | 8 374 zł | 8 165 zł | 7 687 zł | 7 600 zł | 6 725 zł | 6 358 zł |
|---|
| w V roku | | | | 11 353 zł | 10 213 zł | 8 848 zł | 8 522 zł | 7 951 zł | 7 544 zł | 6 962 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - WAT, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,11 | 1,00 | 0,93 | 0,84 | 0,93 | 0,96 | 0,90 | 0,86 | 1,05 | 0,93 |
|---|
| w II roku | 1,16 | 1,12 | 1,08 | 1,05 | 1,00 | 1,12 | 1,07 | 1,12 | 1,18 | 1,08 |
|---|
| w III roku | | 1,17 | 1,14 | 1,13 | 1,12 | 1,16 | 1,23 | 1,34 | 1,34 | 1,22 |
|---|
| w IV roku | | | 1,16 | 1,17 | 1,19 | 1,30 | 1,31 | 1,44 | 1,41 | 1,30 |
|---|
| w V roku | | | | 1,23 | 1,28 | 1,25 | 1,32 | 1,38 | 1,45 | 1,34 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
WAT, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.