

Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się wokół prawa karnego, kryminalistyki i kryminologii na pewno odnajdziesz się na tym kierunku. Podczas nauki dowiesz się wszystkiego o bezpieczeństwie, porządku publicznym, a także obronności państwa oraz pracy służb mundurowych. To studia interdyscyplinarne, co oznacza, że zdobędziesz wiedzę z zakresu różnych nauk. W programie studiów znajdują się między innymi takie przedmioty jak: system ochrony gospodarki, najnowsze technologie kryminalistyczne, wybrane zagadnienia polityki społecznej, filozofia bezpieczeństwa, technologie informacyjne czy systemy penitencjarne i prawo karne wykonawcze.
Bezpieczeństwo wewnętrzne drugiego stopnia na UWM – i co dalej?
Po ukończeniu bezpieczeństwa wewnętrznego drugiego stopnia możesz pracować w:

Magisterskie bezpieczeństwo wewnętrzne w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa cztery semestry, ma profil praktyczny i można je studiować stacjonarnie lub niestacjonarnie. To kierunek dla absolwentów studiów pierwszego stopnia, których interesuje prawo karne, kryminalistyka i praca w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
To studia interdyscyplinarne, więc wiedzę czerpiesz z kilku nauk naraz. Poznajesz zasady działania instytucji państwowych i samorządowych, systemy penitencjarne i prawo karne wykonawcze, pozakodeksowe prawo karne oraz system ochrony gospodarki. Osobne zajęcia dotyczą bezpieczeństwa transgranicznego, współczesnego terroryzmu, cyberbezpieczeństwa i filozofii bezpieczeństwa. Uczysz się też, jak prawo ujmuje bezpieczeństwo energetyczne i finansowe państwa oraz transport towarów niebezpiecznych. Całość uzupełnia język obcy specjalistyczny i seminarium magisterskie, które prowadzi do pracy dyplomowej.
Akcenty ustawiasz, wybierając z listy przedmiotów do wyboru – od kryminalistyki cyfrowej i dowodów cyfrowych w postępowaniu karnym, przez ochronę przed czynnikami masowego rażenia i bezpieczeństwo ruchu drogowego, po bezpieczeństwo rynku finansowego, przeciwdziałanie praniu pieniędzy i cyberbezpieczeństwo w sektorze energetycznym.
W programie jest sporo przedmiotów, na których pracujesz na konkretnych przypadkach:
Program obejmuje praktykę, która przygotowuje do pracy w wymiarze sprawiedliwości, organach ścigania, instytucjach rządowych i samorządowych, organizacjach społecznych oraz prywatnym sektorze bezpieczeństwa. Poznajesz wtedy funkcjonowanie instytucji od środka i uczysz się pracy zespołowej w warunkach stresu oraz zmieniających się okoliczności. To dobry moment, by sprawdzić, w którym z tych miejsc chcesz zostać na dłużej.
Po ukończeniu kierunku możesz podjąć pracę:
Na podstawie stron kierunku i dokumentów programowych UWM.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 96 |
| rok 2015 | 139 |
| rok 2016 | 81 |
| rok 2017 | 111 |
| rok 2018 | 73 |
| rok 2019 | 70 |
| rok 2020 | 74 |
| rok 2021 | 55 |
| rok 2022 | 50 |
| rok 2023 | 49 |
| rok 2024 | 32 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 12,9% |
| absolwenci z roku 2016 | 19,8% |
| absolwenci z roku 2017 | 14,4% |
| absolwenci z roku 2018 | 5,5% |
| absolwenci z roku 2019 | 12,8% |
| absolwenci z roku 2020 | 13,5% |
| absolwenci z roku 2021 | 10,9% |
| absolwenci z roku 2022 | 4,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 12,3% |
| absolwenci z roku 2024 | 6,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 13,6% | 16,5% | 4,3% | 5,1% | 11,5% | 18,4% | 16,6% | 15,2% | 15,9% | 15,5% | 14,0% |
| w II roku | 11,6% | 1,7% | 5,3% | 5,2% | 10,2% | 13,6% | 10,1% | 8,3% | 12,3% | 8,2% | |
| w III roku | 2,5% | 2,3% | 0,3% | 4,6% | 10,3% | 7,5% | 5,8% | 9,5% | 7,1% | ||
| w IV roku | 4,4% | 0,0% | 1,9% | 6,9% | 6,8% | 5,5% | 5,4% | 5,3% | |||
| w V roku | 0,7% | 3,1% | 4,5% | 5,6% | 5,6% | 4,9% | 2,6% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,99 | 2,02 | 0,44 | 0,59 | 1,16 | 2,38 | 1,94 | 1,86 | 1,73 | 1,39 | 1,08 |
| w II roku | 1,50 | 0,12 | 1,13 | 0,90 | 1,04 | 1,82 | 1,61 | 1,14 | 1,22 | 0,97 | |
| w III roku | 0,16 | 0,29 | 0,05 | 0,50 | 1,26 | 1,23 | 0,90 | 0,99 | 0,85 | ||
| w IV roku | 0,71 | 0,00 | 0,18 | 1,21 | 1,26 | 0,87 | 0,65 | 0,65 | |||
| w V roku | 0,06 | 0,60 | 0,96 | 1,12 | 0,82 | 0,57 | 0,37 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 3,16 | 6,97 |
| absolwenci z roku 2015 | 4,91 | 12,17 |
| absolwenci z roku 2016 | 4,90 | 9,05 |
| absolwenci z roku 2017 | 4,36 | 9,93 |
| absolwenci z roku 2018 | 4,72 | 7,19 |
| absolwenci z roku 2019 | 5,66 | 8,99 |
| absolwenci z roku 2020 | 3,85 | 5,65 |
| absolwenci z roku 2021 | 2,76 | 7,89 |
| absolwenci z roku 2022 | 3,03 | 6,59 |
| absolwenci z roku 2023 | 5,18 | 7,51 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,65 | 3,97 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 86,5% | 69,8% | 2,1% |
| abs. z roku 2015 | 90,6% | 64,6% | 5,1% |
| abs. z roku 2016 | 85,2% | 74,1% | 2,5% |
| abs. z roku 2017 | 91,9% | 70,3% | 4,5% |
| abs. z roku 2018 | 82,2% | 75,3% | 2,8% |
| abs. z roku 2019 | 81,4% | 65,7% | 2,9% |
| abs. z roku 2020 | 86,5% | 75,6% | 1,4% |
| abs. z roku 2021 | 92,7% | 76,3% | 5,5% |
| abs. z roku 2022 | 90,0% | 78,0% | 8,0% |
| abs. z roku 2023 | 87,8% | 57,2% | 2,0% |
| abs. z roku 2024 | 75,0% | 53,1% | 3,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 58,8% | 60,0% | 80,5% | 78,9% | 67,7% | 61,2% | 65,7% | 72,4% | 64,2% | 68,2% | 68,7% |
| umowa o pracę | 42,5% | 45,4% | 65,8% | 63,1% | 58,4% | 45,7% | 57,4% | 52,1% | 51,6% | 45,6% | 54,3% |
| samozatrudnienie | 3,1% | 0,9% | 7,2% | 5,5% | 0,1% | 1,4% | 1,1% | 2,6% | 1,3% | 1,8% | 0,3% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 705 zł | 4 079 zł | 4 044 zł | 3 653 zł | 3 001 zł | 2 550 zł | 2 845 zł | 2 287 zł | 2 051 zł | 1 719 zł | 1 898 zł |
| w II roku | 4 843 zł | 5 573 zł | 4 485 zł | 4 117 zł | 3 474 zł | 3 518 zł | 3 052 zł | 2 654 zł | 2 428 zł | 2 357 zł | |
| w III roku | 6 799 zł | 5 557 zł | 5 177 zł | 4 284 zł | 3 806 zł | 3 611 zł | 3 254 zł | 2 961 zł | 2 885 zł | ||
| w IV roku | 6 102 zł | 6 482 zł | 4 951 zł | 4 803 zł | 4 095 zł | 3 628 zł | 3 415 zł | 3 275 zł | |||
| w V roku | 7 343 zł | 6 105 zł | 5 302 zł | 4 839 zł | 4 118 zł | 3 687 zł | 3 579 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 830 zł | 5 542 zł | 4 323 zł | 3 954 zł | 3 252 zł | 2 818 zł | 2 901 zł | 2 680 zł | 2 272 zł | 2 001 zł | 2 196 zł |
| w II roku | 6 111 zł | 5 691 zł | 5 038 zł | 4 253 zł | 3 626 zł | 3 691 zł | 3 204 zł | 2 764 zł | 2 619 zł | 2 493 zł | |
| w III roku | 6 794 zł | 5 975 zł | 5 244 zł | 4 337 zł | 3 739 zł | 3 775 zł | 3 309 zł | 3 051 zł | 2 869 zł | ||
| w IV roku | 6 367 zł | 6 742 zł | 4 957 zł | 4 611 zł | 4 171 zł | 3 681 zł | 3 446 zł | 3 253 zł | |||
| w V roku | 7 643 zł | 6 120 zł | 5 463 zł | 4 766 zł | 4 060 zł | 3 746 zł | 3 521 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,58 | 0,58 | 0,65 | 0,67 | 0,58 | 0,54 | 0,66 | 0,57 | 0,53 | 0,47 | 0,54 |
| w II roku | 0,61 | 0,78 | 0,72 | 0,73 | 0,68 | 0,77 | 0,71 | 0,66 | 0,63 | 0,66 | |
| w III roku | 0,85 | 0,78 | 0,82 | 0,77 | 0,76 | 0,77 | 0,75 | 0,73 | 0,76 | ||
| w IV roku | 0,77 | 0,90 | 0,79 | 0,86 | 0,80 | 0,79 | 0,78 | 0,82 | |||
| w V roku | 0,91 | 0,85 | 0,85 | 0,86 | 0,82 | 0,78 | 0,83 |