


Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (UJ) prowadzi magisterską kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum – to dwuletnie (czterosemestralne) studia stacjonarne i niestacjonarne o profilu ogólnoakademickim. Kierunek łączy nauki medyczne i farmaceutyczne z naukami o zdrowiu i o kulturze fizycznej i jest dla osób, które chcą pracować w przemyśle kosmetycznym, w laboratorium albo w gabinecie.
Studia dają zaawansowaną wiedzę o kosmetykach i substancjach do ich wytwarzania, technologii produktów kosmetycznych, ich metabolizmie i skutkach działania, a także o metodach oceny jakości surowców oraz preparatów kosmetycznych i leczniczych. W planie są m.in. biotechnologia w kosmetologii, przemysłowa technologia kosmetyków, receptura preparatów kosmetycznych oraz przedmiot Research and Development of Innovative Cosmetics.
Ważne miejsce zajmują kosmetologia pielęgnacyjna i lecznicza oraz medycyna estetyczna. Uczysz się krytycznego, opartego na dowodach naukowych podejścia do nowych usług, w których przenikają się ochrona, pielęgnacja i leczenie schorzeń dermatologicznych.
Wydział ma do dyspozycji:
Absolwenci mogą prowadzić badania w laboratoriach jednostek badawczych i przemysłowych branży kosmetycznej albo pracować w gabinetach kosmetologicznych. Są przygotowani do planowania zabiegów zgodnie z rozpoznaniem, odczytywania składu kosmetyków, współpracy z lekarzem dermatologiem przy pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo, a także do udziału w rejestracji kosmetyków i kierowania zespołami kosmetologów. Naukę możesz kontynuować w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
Ciekawostka: Do Wydziału Farmaceutycznego należą Muzeum Farmacji i Ogród Roślin Leczniczych, a studenci kosmetologii mogą działać w SKN Estetologia Medyczna i Kosmetologia.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na studia.uj.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 75 |
| rok 2015 | 28 |
| rok 2016 | 88 |
| rok 2017 | 51 |
| rok 2018 | 57 |
| rok 2019 | 68 |
| rok 2020 | 73 |
| rok 2021 | 73 |
| rok 2022 | 70 |
| rok 2023 | 64 |
| rok 2024 | 61 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 25,0% |
| absolwenci z roku 2016 | 11,4% |
| absolwenci z roku 2017 | 19,6% |
| absolwenci z roku 2018 | 24,6% |
| absolwenci z roku 2019 | 32,3% |
| absolwenci z roku 2020 | 24,6% |
| absolwenci z roku 2021 | 21,9% |
| absolwenci z roku 2022 | 31,5% |
| absolwenci z roku 2023 | 21,9% |
| absolwenci z roku 2024 | 23,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7,2% | 7,4% | 3,1% | 4,2% | 7,8% | 8,0% | 6,0% | 10,6% | 14,8% | 11,0% | 10,9% |
| w II roku | 4,7% | 2,5% | 5,5% | 2,2% | 3,8% | 5,7% | 3,8% | 6,7% | 4,5% | 4,8% | |
| w III roku | 2,5% | 3,8% | 4,9% | 3,7% | 4,8% | 2,0% | 4,2% | 0,0% | 5,1% | ||
| w IV roku | 1,7% | 5,0% | 3,8% | 2,8% | 3,6% | 3,7% | 2,4% | 6,9% | |||
| w V roku | 4,5% | 4,7% | 2,5% | 2,9% | 3,8% | 6,5% | 4,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,61 | 1,64 | 0,50 | 0,78 | 1,23 | 1,42 | 0,86 | 1,58 | 2,19 | 1,00 | 1,11 |
| w II roku | 1,03 | 0,55 | 1,02 | 0,41 | 0,72 | 1,30 | 0,76 | 1,02 | 0,65 | 0,58 | |
| w III roku | 0,68 | 0,64 | 0,79 | 0,66 | 1,16 | 0,34 | 0,83 | 0,00 | 0,76 | ||
| w IV roku | 0,29 | 1,15 | 0,79 | 0,85 | 0,62 | 0,56 | 0,73 | 1,19 | |||
| w V roku | 1,11 | 0,69 | 0,45 | 0,65 | 0,70 | 0,95 | 0,94 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 3,83 | 9,47 |
| absolwenci z roku 2015 | 4,59 | 11,07 |
| absolwenci z roku 2016 | 4,81 | 7,83 |
| absolwenci z roku 2017 | 3,12 | 10,42 |
| absolwenci z roku 2018 | 4,42 | 10,41 |
| absolwenci z roku 2019 | 3,62 | 8,54 |
| absolwenci z roku 2020 | 3,78 | 9,26 |
| absolwenci z roku 2021 | 2,71 | 8,42 |
| absolwenci z roku 2022 | 5,07 | 7,55 |
| absolwenci z roku 2023 | 2,99 | 6,28 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,19 | 4,35 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 90,7% | 62,7% | 25,3% |
| abs. z roku 2015 | 82,1% | 67,9% | 3,6% |
| abs. z roku 2016 | 86,3% | 69,3% | 12,5% |
| abs. z roku 2017 | 88,3% | 58,8% | 13,7% |
| abs. z roku 2018 | 91,2% | 70,2% | 14,0% |
| abs. z roku 2019 | 91,2% | 69,1% | 16,2% |
| abs. z roku 2020 | 90,4% | 64,4% | 16,5% |
| abs. z roku 2021 | 93,1% | 60,3% | 21,9% |
| abs. z roku 2022 | 80,0% | 60,0% | 11,4% |
| abs. z roku 2023 | 84,4% | 46,9% | 18,7% |
| abs. z roku 2024 | 78,7% | 49,2% | 9,8% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 63,4% | 64,6% | 69,9% | 78,9% | 73,4% | 74,5% | 71,8% | 74,0% | 68,2% | 65,5% | 71,8% |
| umowa o pracę | 35,4% | 36,2% | 49,9% | 47,9% | 45,0% | 51,1% | 47,4% | 44,0% | 50,5% | 47,3% | 44,5% |
| samozatrudnienie | 7,2% | 14,2% | 8,4% | 19,0% | 11,9% | 11,2% | 11,1% | 12,1% | 7,8% | 2,1% | 19,9% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 237 zł | 4 066 zł | 3 620 zł | 2 512 zł | 2 461 zł | 2 187 zł | 2 379 zł | 1 915 zł | 1 864 zł | 1 434 zł | 1 666 zł |
| w II roku | 4 616 zł | 4 448 zł | 3 338 zł | 3 566 zł | 2 954 zł | 2 672 zł | 2 642 zł | 2 532 zł | 1 952 zł | 2 260 zł | |
| w III roku | 6 627 zł | 4 395 zł | 4 184 zł | 3 667 zł | 3 001 zł | 2 901 zł | 2 797 zł | 2 434 zł | 2 158 zł | ||
| w IV roku | 5 410 zł | 4 607 zł | 4 514 zł | 3 668 zł | 3 057 zł | 2 722 zł | 2 419 zł | 2 080 zł | |||
| w V roku | 6 043 zł | 5 158 zł | 4 487 zł | 3 444 zł | 2 753 zł | 2 836 zł | 2 683 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 807 zł | 5 180 zł | 4 083 zł | 2 746 zł | 2 816 zł | 2 453 zł | 2 422 zł | 2 193 zł | 2 077 zł | 1 482 zł | 1 737 zł |
| w II roku | 5 243 zł | 5 109 zł | 3 666 zł | 3 811 zł | 3 073 zł | 2 772 zł | 2 791 zł | 2 568 zł | 2 252 zł | 2 297 zł | |
| w III roku | 7 029 zł | 4 745 zł | 4 330 zł | 3 792 zł | 3 301 zł | 3 139 zł | 2 934 zł | 2 535 zł | 2 225 zł | ||
| w IV roku | 5 777 zł | 5 270 zł | 4 335 zł | 3 949 zł | 3 316 zł | 2 855 zł | 2 369 zł | 2 125 zł | |||
| w V roku | 6 399 zł | 4 968 zł | 4 426 zł | 3 584 zł | 2 943 zł | 2 768 zł | 2 746 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,46 | 0,47 | 0,49 | 0,43 | 0,45 | 0,44 | 0,52 | 0,47 | 0,48 | 0,40 | 0,46 |
| w II roku | 0,50 | 0,54 | 0,50 | 0,57 | 0,53 | 0,53 | 0,59 | 0,61 | 0,52 | 0,61 | |
| w III roku | 0,70 | 0,57 | 0,60 | 0,61 | 0,55 | 0,58 | 0,62 | 0,60 | 0,55 | ||
| w IV roku | 0,62 | 0,57 | 0,65 | 0,59 | 0,56 | 0,57 | 0,55 | 0,50 | |||
| w V roku | 0,67 | 0,67 | 0,65 | 0,56 | 0,52 | 0,60 | 0,59 |