

SYLWETKA ABSOLWENTA:
Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu nauk o drewnie, technologii drewna i wyrobów z drewna oraz ekonomiki i organizacji drzewnictwa; są przygotowani do pracy w zakresie projektowania procesów technologicznych mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, chemicznego przetwórstwa surowców drzewnych oraz konstrukcji i technologii mebli i wyrobów z drewna absolwenci są przygotowani do pracy w zakładach przemysłu drzewnego, firmach i przedstawicielstwach handlowych (handel surowcem drzewnym, wyrobami z drewna, klejami i materiałami malarsko-lakierniczymi oraz narzędziami i maszynami do drewna), biurach projektowych i placówkach naukowo-badawczych, szkolnictwie zawodowym, pracowniach ochrony i konserwacji zabytków.

Technologia drewna na studiach magisterskich w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie trwa półtora roku (trzy semestry) i kończy się tytułem magistra inżyniera. To studia dla osób po pierwszym stopniu, które chcą projektować procesy technologiczne i kierować zespołami w przemyśle drzewnym i meblarskim.
Program pogłębia naukę o drewnie, technologię drewna i wyrobów z drewna, w tym inżynierię materiałów drewnopochodnych, oraz ekonomikę i organizację drzewnictwa. Na początku studiów zajmujesz się m.in. suszarnictwem, tworzywami drzewnymi specjalistycznego przeznaczenia, korozją biologiczną i fizyko-chemiczną drewna, nauką o drewnie egzotycznym oraz normalizacją i certyfikacją w drzewnictwie. Uczysz się też ekonomiki i inwestowania, podstaw prawa pracy i statystyki w doświadczalnictwie.
Specjalizacje
Wymiana międzynarodowa. Po pierwszym etapie nauki możesz wyjechać na wymianę w ramach tak zwanego okna mobilności.
Absolwenci potrafią planować i przeprowadzać eksperymenty, korzystać z narzędzi badawczych, formułować i rozwiązywać nietypowe problemy zawodowe oraz kierować pracą zespołów. Są przygotowani do projektowania procesów mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, chemicznego przetwórstwa surowców drzewnych oraz konstrukcji i technologii mebli.
Pracę znajdują na stanowiskach kierowniczych w zakładach przemysłu drzewnego, firmach handlowych branży, przemyśle budowlanym, stoczniowym i maszynowym, biurach projektowych, placówkach naukowo-badawczych i pracowniach konserwacji zabytków. Mogą też kontynuować naukę w szkole doktorskiej.
Na podstawie stron kierunku na sggw.edu.pl i sylabusa SGGW.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 25 |
| rok 2015 | 25 |
| rok 2016 | 16 |
| rok 2017 | 31 |
| rok 2018 | 44 |
| rok 2019 | 25 |
| rok 2020 | 18 |
| rok 2021 | 31 |
| rok 2022 | 26 |
| rok 2023 | 20 |
| rok 2024 | 26 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 16,0% |
| absolwenci z roku 2016 | 25,0% |
| absolwenci z roku 2017 | 3,2% |
| absolwenci z roku 2018 | 11,4% |
| absolwenci z roku 2019 | 12,0% |
| absolwenci z roku 2020 | 11,1% |
| absolwenci z roku 2021 | 19,4% |
| absolwenci z roku 2022 | 23,1% |
| absolwenci z roku 2023 | 20,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 11,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7,1% | 7,5% | 1,6% | 8,9% | 1,4% | 5,0% | 10,2% | 9,7% | 7,3% | 11,0% | 6,0% |
| w II roku | 2,9% | 0,0% | 1,1% | 2,8% | 4,3% | 7,7% | 6,2% | 1,6% | 5,7% | 4,7% | |
| w III roku | 1,0% | 0,8% | 1,9% | 1,3% | 7,4% | 1,9% | 0,5% | 5,0% | 2,0% | ||
| w IV roku | 0,0% | 4,2% | 0,0% | 2,1% | 2,7% | 4,7% | 5,3% | 2,0% | |||
| w V roku | 3,2% | 0,7% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,22 | 1,68 | 0,36 | 1,68 | 0,37 | 1,18 | 2,60 | 2,13 | 1,06 | 1,02 | 0,64 |
| w II roku | 1,05 | 0,00 | 0,20 | 0,72 | 1,85 | 1,36 | 0,97 | 0,38 | 0,55 | 0,96 | |
| w III roku | 0,11 | 0,16 | 1,15 | 0,09 | 1,93 | 0,31 | 0,10 | 0,67 | 0,53 | ||
| w IV roku | 0,00 | 1,74 | 0,00 | 0,43 | 1,20 | 0,88 | 0,87 | 0,19 | |||
| w V roku | 1,91 | 0,05 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,11 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 3,24 | 5,70 |
| absolwenci z roku 2015 | 4,48 | 8,52 |
| absolwenci z roku 2016 | 5,07 | 8,92 |
| absolwenci z roku 2017 | 3,81 | 3,74 |
| absolwenci z roku 2018 | 2,67 | 4,64 |
| absolwenci z roku 2019 | 3,44 | 4,17 |
| absolwenci z roku 2020 | 6,24 | 9,71 |
| absolwenci z roku 2021 | 3,45 | 6,00 |
| absolwenci z roku 2022 | 2,00 | 3,46 |
| absolwenci z roku 2023 | 3,85 | 1,94 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,91 | 1,78 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 96,0% | 76,0% | 16,0% |
| abs. z roku 2015 | 84,0% | 72,0% | 4,0% |
| abs. z roku 2016 | 87,5% | 68,8% | 6,2% |
| abs. z roku 2017 | 90,3% | 77,4% | 6,5% |
| abs. z roku 2018 | 90,9% | 84,1% | 11,4% |
| abs. z roku 2019 | 92,0% | 88,0% | 8,0% |
| abs. z roku 2020 | 77,8% | 66,7% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 93,5% | 87,1% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 92,3% | 80,8% | 7,7% |
| abs. z roku 2023 | 85,0% | 75,0% | 15,0% |
| abs. z roku 2024 | 84,6% | 69,2% | 11,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 72,8% | 69,6% | 84,0% | 77,4% | 70,8% | 86,0% | 75,6% | 75,5% | 62,5% | 68,3% | 78,3% |
| umowa o pracę | 58,0% | 64,6% | 71,8% | 68,0% | 60,6% | 78,3% | 69,5% | 66,4% | 54,7% | 61,0% | 62,0% |
| samozatrudnienie | 6,4% | 7,1% | 6,4% | 0,0% | 0,0% | 5,0% | 4,2% | 3,8% | 5,2% | 4,0% | 12,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 380 zł | 5 070 zł | 6 731 zł | 3 897 zł | 3 372 zł | 3 642 zł | 3 831 zł | 3 362 zł | 2 463 zł | 3 932 zł | 2 787 zł |
| w II roku | 5 502 zł | 8 703 zł | 4 665 zł | 4 475 zł | 4 649 zł | 4 363 zł | 4 287 zł | 3 289 zł | 4 912 zł | 3 500 zł | |
| w III roku | 10 307 zł | 5 765 zł | 5 867 zł | 6 423 zł | 5 582 zł | 4 784 zł | 4 248 zł | 5 526 zł | 4 675 zł | ||
| w IV roku | 6 485 zł | 7 387 zł | 7 217 zł | 6 319 zł | 5 315 zł | 4 978 zł | 6 096 zł | 5 283 zł | |||
| w V roku | 7 132 zł | 8 118 zł | 7 397 zł | 5 746 zł | 7 165 zł | 6 492 zł | 5 995 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 907 zł | 5 091 zł | 6 891 zł | 4 035 zł | 4 071 zł | 3 717 zł | 3 950 zł | 3 709 zł | 2 873 zł | 4 329 zł | 2 851 zł |
| w II roku | 6 400 zł | 8 728 zł | 4 632 zł | 5 008 zł | 4 666 zł | 4 494 zł | 4 469 zł | 4 071 zł | 5 075 zł | 3 590 zł | |
| w III roku | 10 179 zł | 5 967 zł | 6 105 zł | 6 496 zł | 5 617 zł | 4 732 zł | 5 010 zł | 5 565 zł | 4 492 zł | ||
| w IV roku | 6 530 zł | 7 530 zł | 7 331 zł | 6 379 zł | 5 314 zł | 5 446 zł | 6 089 zł | 4 938 zł | |||
| w V roku | 7 673 zł | 8 118 zł | 7 321 zł | 5 921 zł | 7 816 zł | 6 492 zł | 5 716 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,60 | 0,65 | 0,91 | 0,66 | 0,60 | 0,70 | 0,85 | 0,78 | 0,56 | 0,94 | 0,69 |
| w II roku | 0,63 | 1,05 | 0,71 | 0,69 | 0,81 | 0,89 | 0,93 | 0,74 | 1,12 | 0,88 | |
| w III roku | 1,12 | 0,73 | 0,80 | 1,00 | 1,06 | 0,90 | 0,88 | 1,18 | 1,13 | ||
| w IV roku | 0,74 | 0,91 | 1,01 | 1,06 | 0,90 | 0,93 | 1,19 | 1,19 | |||
| w V roku | 0,82 | 1,00 | 1,10 | 0,90 | 1,22 | 1,19 | 1,23 |