

SYLWETKA ABSOLWENTA:
Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska, a także dotyczące projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwami leśnymi; są przygotowani do sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, do projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru nad wykonawstwem prac leśnych oraz doskonalenia ich technizacji.
Absolwenci mogą podjąć pracę w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (nadleśnictwach, dyrekcjach regionalnych, dyrekcji generalnej, zakładach Lasów Państwowych), placówkach związanych z ochroną środowiska, biurach urządzania lasu i geodezji leśnej, przedsiębiorstwach leśnych, przemyśle drzewnym, przedsiębiorstwach leśnej produkcji niedrzewnej, placówkach ochrony przyrody i parkach narodowych, placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, administracji państwowej i samorządowej.

Leśnictwo na studiach magisterskich w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie trwa półtora roku (trzy semestry) i kończy się tytułem magistra. To kolejny krok dla osób po studiach pierwszego stopnia, które chcą lepiej zrozumieć las jako część przestrzeni wiejskiej i współtworzyć wiedzę o trwałym leśnictwie.
Program łączy nauki o lesie i środowisku, ochronę przyrody i różnorodności biologicznej oraz relacje między człowiekiem, przestrzenią i lasem. Uczysz się m.in. siedliskoznawstwa leśnego, biologii lasu, urządzania ekosystemów leśnych, techniki i inżynierii leśnej, geomatyki w leśnictwie oraz doświadczalnictwa leśnego.
Dalej pojawiają się ochrona ekosystemów leśnych, zarządzanie w leśnictwie, ekologia i ochrona środowiska, edukacja ekologiczna, polityka leśna i leśnictwo światowe. Dwa przedmioty, Sustainable Forestry 1 i 2, pokazują leśnictwo w szerszym, międzynarodowym ujęciu.
Specjalizację wybierasz już podczas rekrutacji i realizujesz do końca studiów, razem z seminarium i konwersatorium. Zajęcia specjalizacyjne dotyczą m.in.:
Praktyka w trakcie studiów. Program zawiera praktykę dyplomową, a ścieżkę pracy magisterskiej wyznacza wybór specjalizacji i seminarium.
Absolwenci są przygotowani do realizacji trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej, także w kontekście rozwoju regionalnego, oraz do zastosowania technologii informacyjnych w praktyce i nauce o lesie. Dobrze odnajdują się w Lasach Państwowych na różnych poziomach zarządzania i w organach administracji publicznej odpowiedzialnych za leśnictwo oraz ochronę przyrody i środowiska. Mają też kwalifikacje do pracy w firmach związanych z leśnictwem, w tym do ich zakładania i prowadzenia.
Na podstawie stron kierunku na sggw.edu.pl i sylabusa SGGW.




| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 174 |
| rok 2015 | 168 |
| rok 2016 | 176 |
| rok 2017 | 176 |
| rok 2018 | 172 |
| rok 2019 | 106 |
| rok 2020 | 89 |
| rok 2021 | 101 |
| rok 2022 | 89 |
| rok 2023 | 105 |
| rok 2024 | 77 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 2,4% |
| absolwenci z roku 2016 | 4,0% |
| absolwenci z roku 2017 | 6,8% |
| absolwenci z roku 2018 | 3,5% |
| absolwenci z roku 2019 | 9,5% |
| absolwenci z roku 2020 | 3,3% |
| absolwenci z roku 2021 | 10,5% |
| absolwenci z roku 2022 | 11,2% |
| absolwenci z roku 2023 | 3,2% |
| absolwenci z roku 2024 | 13,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3,0% | 2,7% | 2,6% | 0,3% | 5,7% | 2,9% | 2,9% | 3,4% | 6,4% | 5,7% | 6,5% |
| w II roku | 2,8% | 3,9% | 1,7% | 4,3% | 6,4% | 6,1% | 7,9% | 6,3% | 13,4% | 12,0% | |
| w III roku | 0,9% | 1,1% | 2,7% | 1,9% | 3,7% | 3,9% | 3,4% | 4,7% | 4,5% | ||
| w IV roku | 0,2% | 3,2% | 0,1% | 3,6% | 2,2% | 2,9% | 1,7% | 1,6% | |||
| w V roku | 0,4% | 0,7% | 2,3% | 1,1% | 2,8% | 1,8% | 1,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,47 | 0,50 | 0,39 | 0,07 | 1,32 | 0,37 | 0,45 | 0,38 | 0,70 | 0,51 | 0,66 |
| w II roku | 0,40 | 0,66 | 0,28 | 0,60 | 0,94 | 0,85 | 1,02 | 0,78 | 1,49 | 1,25 | |
| w III roku | 0,15 | 0,23 | 0,39 | 0,26 | 0,70 | 0,41 | 0,36 | 0,69 | 0,76 | ||
| w IV roku | 0,03 | 0,63 | 0,01 | 0,80 | 0,24 | 0,30 | 0,23 | 0,26 | |||
| w V roku | 0,04 | 0,11 | 0,36 | 0,13 | 0,28 | 0,23 | 0,24 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 1,96 | 2,78 |
| absolwenci z roku 2015 | 2,50 | 3,12 |
| absolwenci z roku 2016 | 2,13 | 2,68 |
| absolwenci z roku 2017 | 2,37 | 3,56 |
| absolwenci z roku 2018 | 2,17 | 2,46 |
| absolwenci z roku 2019 | 2,96 | 3,35 |
| absolwenci z roku 2020 | 2,66 | 3,49 |
| absolwenci z roku 2021 | 4,09 | 4,96 |
| absolwenci z roku 2022 | 1,25 | 2,11 |
| absolwenci z roku 2023 | 0,45 | 0,68 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,46 | 1,89 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 94,9% | 93,1% | 4,0% |
| abs. z roku 2015 | 88,7% | 86,3% | 0,6% |
| abs. z roku 2016 | 91,5% | 89,2% | 2,3% |
| abs. z roku 2017 | 90,3% | 85,2% | 1,1% |
| abs. z roku 2018 | 91,3% | 89,5% | 2,3% |
| abs. z roku 2019 | 83,0% | 82,1% | 0,0% |
| abs. z roku 2020 | 94,4% | 91,0% | 4,5% |
| abs. z roku 2021 | 60,0% | 59,4% | 1,1% |
| abs. z roku 2022 | 100,0% | 94,4% | 3,4% |
| abs. z roku 2023 | 58,9% | 57,8% | 1,5% |
| abs. z roku 2024 | 96,1% | 92,2% | 1,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 87,4% | 55,6% | 89,2% | 53,6% | 83,9% | 72,8% | 81,2% | 80,0% | 79,1% | 77,0% | 83,7% |
| umowa o pracę | 82,2% | 54,7% | 84,7% | 51,5% | 79,1% | 69,9% | 77,0% | 74,9% | 76,3% | 74,3% | 78,7% |
| samozatrudnienie | 1,3% | 1,2% | 2,8% | 1,0% | 3,5% | 0,0% | 1,5% | 0,8% | 1,8% | 0,6% | 2,8% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7 614 zł | 4 044 zł | 6 023 zł | 3 384 zł | 4 412 zł | 3 871 zł | 4 274 zł | 3 935 zł | 4 287 zł | 3 932 zł | 4 172 zł |
| w II roku | 4 962 zł | 7 479 zł | 7 161 zł | 6 346 zł | 4 890 zł | 4 693 zł | 4 652 zł | 4 919 zł | 4 585 zł | 4 822 zł | |
| w III roku | 8 583 zł | 8 274 zł | 7 857 zł | 7 089 zł | 5 489 zł | 4 940 zł | 5 735 zł | 5 327 zł | 5 549 zł | ||
| w IV roku | 9 822 zł | 8 118 zł | 8 056 zł | 7 065 zł | 5 669 zł | 5 744 zł | 6 044 zł | 5 943 zł | |||
| w V roku | 8 696 zł | 8 545 zł | 8 017 zł | 7 169 zł | 6 481 zł | 5 933 zł | 6 415 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7 648 zł | 4 060 zł | 6 132 zł | 3 378 zł | 4 428 zł | 3 847 zł | 4 305 zł | 4 050 zł | 4 322 zł | 4 016 zł | 4 231 zł |
| w II roku | 4 999 zł | 7 534 zł | 7 108 zł | 6 342 zł | 4 984 zł | 4 682 zł | 4 734 zł | 4 983 zł | 4 660 zł | 4 910 zł | |
| w III roku | 8 712 zł | 8 332 zł | 8 008 zł | 7 307 zł | 5 499 zł | 5 028 zł | 5 865 zł | 5 342 zł | 5 647 zł | ||
| w IV roku | 9 809 zł | 8 377 zł | 8 238 zł | 7 084 zł | 5 725 zł | 5 798 zł | 6 051 zł | 5 945 zł | |||
| w V roku | 8 788 zł | 8 822 zł | 7 998 zł | 7 146 zł | 6 525 zł | 5 989 zł | 6 436 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,96 | 0,56 | 0,94 | 0,63 | 0,88 | 0,81 | 1,00 | 0,99 | 1,13 | 1,08 | 1,19 |
| w II roku | 0,61 | 1,04 | 1,09 | 1,14 | 0,95 | 1,02 | 1,08 | 1,23 | 1,20 | 1,34 | |
| w III roku | 1,07 | 1,10 | 1,24 | 1,25 | 1,09 | 1,06 | 1,34 | 1,30 | 1,47 | ||
| w IV roku | 1,18 | 1,11 | 1,27 | 1,28 | 1,13 | 1,26 | 1,38 | 1,47 | |||
| w V roku | 1,07 | 1,17 | 1,29 | 1,28 | 1,30 | 1,27 | 1,48 |