

Absolwenci mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poradniach żywieniowych, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego, zakładach żywienia zbiorowego i zakładach cateringowych obsługi szpitali, sanatoriów, domów opieki; mogą pracować w placówkach sportowych, szkolnictwie, organizacjach konsumenckich, instytutach naukowo-badawczych, usługach doradztwa żywieniowo-dietetycznego, placówkach edukacji żywieniowej i upowszechniania wiedzy.

Dietetyka na studiach magisterskich w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to dwuletnie studia drugiego stopnia, kończące się tytułem magistra. Pomyślane są dla ciebie, jeśli po licencjacie chcesz pogłębić dietoterapię, poradnictwo żywieniowe i pracę z osobami chorymi.
Zaczynasz od fizjologii żywienia i patofizjologii klinicznej, a potem schodzisz do konkretnych problemów zdrowotnych: dietoterapii chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych i endokrynnych, chorób układu moczowo-płciowego, alergii i nietolerancji pokarmowych oraz chorób autoimmunizacyjnych. W programie są dietetyka kliniczna, sportowa i geriatryczna, dietetyka w wieku prokreacyjnym i rozwojowym oraz projektowanie produktów i potraw dietetycznych. Uczysz się też epidemiologii żywieniowej, metodologii badań żywieniowych, nutrigenomiki i metabolomiki, a także biznesplanu usług dietetycznych, który przydaje się, gdy zechcesz prowadzić własną praktykę.
W programie są praktyki w trzech miejscach:
Przedmiot w języku obcym: wybierasz elektyw w jednym z języków obcych, a jeśli wolisz angielski, masz do wyboru Nutrition and health, Advanced food technology, Nutrition and Longevity Determinants albo Sustainable food systems.
Od trzeciego semestru układasz własną ścieżkę z szerokiego wachlarza przedmiotów do wyboru, na przykład o dietach niekonwencjonalnych, etnodietetyce, stylach życia czy przyprawach i ziołach w projektowaniu żywności. W ramach wymiany międzynarodowej możesz też zrealizować część programu na uczelniach partnerskich.
Absolwent ma poszerzoną wiedzę o dietoterapii i profilaktyce chorób dietozależnych. Po studiach potrafisz:
Na podstawie stron kierunku na sggw.edu.pl i sylabusa SGGW.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 39 |
| rok 2015 | 72 |
| rok 2016 | 59 |
| rok 2017 | 49 |
| rok 2018 | 56 |
| rok 2019 | 81 |
| rok 2020 | 31 |
| rok 2021 | 50 |
| rok 2022 | 20 |
| rok 2023 | 11 |
| rok 2024 | 16 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 22,2% |
| absolwenci z roku 2016 | 18,6% |
| absolwenci z roku 2017 | 22,4% |
| absolwenci z roku 2018 | 26,8% |
| absolwenci z roku 2019 | 24,7% |
| absolwenci z roku 2020 | 25,8% |
| absolwenci z roku 2021 | 30,0% |
| absolwenci z roku 2022 | 10,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 27,3% |
| absolwenci z roku 2024 | 37,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3,6% | 3,0% | 5,0% | 10,7% | 4,6% | 7,9% | 1,8% | 8,3% | 8,3% | 9,6% | 10,8% |
| w II roku | 0,0% | 3,3% | 3,5% | 0,5% | 7,8% | 3,3% | 3,4% | 2,1% | 4,5% | 0,0% | |
| w III roku | 1,2% | 1,3% | 0,0% | 4,6% | 5,5% | 3,6% | 0,4% | 2,3% | 3,4% | ||
| w IV roku | 1,2% | 0,3% | 2,1% | 0,0% | 2,4% | 3,2% | 0,8% | 1,4% | |||
| w V roku | 4,3% | 2,5% | 0,3% | 0,7% | 4,2% | 2,9% | 2,7% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,31 | 0,39 | 0,87 | 1,99 | 0,80 | 1,82 | 0,72 | 1,63 | 1,45 | 1,32 | 1,33 |
| w II roku | 0,00 | 0,70 | 0,81 | 0,31 | 1,43 | 0,86 | 0,64 | 0,22 | 1,07 | 0,00 | |
| w III roku | 0,11 | 0,61 | 0,00 | 1,05 | 1,39 | 0,93 | 0,15 | 0,83 | 0,47 | ||
| w IV roku | 0,21 | 0,06 | 0,42 | 0,00 | 0,74 | 1,58 | 0,15 | 0,24 | |||
| w V roku | 0,85 | 0,35 | 0,20 | 0,29 | 1,49 | 1,12 | 0,48 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 4,76 | 8,56 |
| absolwenci z roku 2015 | 3,20 | 10,12 |
| absolwenci z roku 2016 | 2,29 | 6,30 |
| absolwenci z roku 2017 | 5,71 | 9,98 |
| absolwenci z roku 2018 | 5,07 | 9,08 |
| absolwenci z roku 2019 | 4,39 | 10,07 |
| absolwenci z roku 2020 | 5,13 | 13,61 |
| absolwenci z roku 2021 | 6,62 | 12,54 |
| absolwenci z roku 2022 | 3,89 | 6,53 |
| absolwenci z roku 2023 | 4,80 | 10,71 |
| absolwenci z roku 2024 | 2,86 | 8,00 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 93,2% | 69,9% | 18,5% |
| abs. z roku 2015 | 91,7% | 65,3% | 9,7% |
| abs. z roku 2016 | 96,6% | 79,7% | 8,5% |
| abs. z roku 2017 | 85,7% | 69,4% | 8,2% |
| abs. z roku 2018 | 83,9% | 71,4% | 3,6% |
| abs. z roku 2019 | 85,2% | 58,0% | 9,9% |
| abs. z roku 2020 | 90,3% | 61,3% | 16,1% |
| abs. z roku 2021 | 80,0% | 50,0% | 16,0% |
| abs. z roku 2022 | 80,0% | 65,0% | 10,0% |
| abs. z roku 2023 | 81,8% | 36,4% | 9,1% |
| abs. z roku 2024 | 87,5% | 37,5% | 6,2% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 61,5% | 71,2% | 73,3% | 55,3% | 70,4% | 68,2% | 71,4% | 67,7% | 76,7% | 72,7% | 72,5% |
| umowa o pracę | 25,5% | 27,3% | 53,8% | 32,8% | 39,5% | 42,5% | 47,8% | 47,1% | 53,1% | 46,9% | 40,3% |
| samozatrudnienie | 6,2% | 2,3% | 6,2% | 9,3% | 11,3% | 7,1% | 3,6% | 5,6% | 6,8% | 4,2% | 11,2% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 091 zł | 4 055 zł | 4 918 zł | 3 496 zł | 2 677 zł | 3 094 zł | 2 558 zł | 2 495 zł | 2 318 zł | 2 175 zł | 1 833 zł |
| w II roku | 6 146 zł | 6 946 zł | 4 563 zł | 4 101 zł | 3 489 zł | 3 442 zł | 3 123 zł | 2 709 zł | 2 785 zł | 2 579 zł | |
| w III roku | 6 478 zł | 5 245 zł | 5 234 zł | 4 831 zł | 4 070 zł | 3 178 zł | 3 615 zł | 3 071 zł | 2 774 zł | ||
| w IV roku | 6 040 zł | 6 266 zł | 5 880 zł | 5 165 zł | 3 653 zł | 3 699 zł | 3 539 zł | 3 100 zł | |||
| w V roku | 6 843 zł | 6 738 zł | 6 441 zł | 4 095 zł | 3 970 zł | 4 027 zł | 3 353 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 608 zł | 3 338 zł | 5 061 zł | 3 872 zł | 3 168 zł | 3 407 zł | 2 832 zł | 2 617 zł | 2 612 zł | 2 561 zł | 2 079 zł |
| w II roku | 5 183 zł | 7 498 zł | 5 062 zł | 4 169 zł | 4 022 zł | 3 688 zł | 3 114 zł | 3 007 zł | 3 107 zł | 2 867 zł | |
| w III roku | 7 222 zł | 6 050 zł | 5 345 zł | 4 765 zł | 4 399 zł | 3 432 zł | 3 656 zł | 3 322 zł | 2 923 zł | ||
| w IV roku | 6 584 zł | 5 987 zł | 6 293 zł | 5 622 zł | 4 064 zł | 3 921 zł | 3 812 zł | 3 493 zł | |||
| w V roku | 6 834 zł | 6 922 zł | 6 885 zł | 4 506 zł | 4 601 zł | 4 121 zł | 3 971 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,46 | 0,55 | 0,66 | 0,55 | 0,43 | 0,57 | 0,50 | 0,51 | 0,55 | 0,52 | 0,45 |
| w II roku | 0,70 | 0,86 | 0,64 | 0,63 | 0,61 | 0,64 | 0,62 | 0,59 | 0,62 | 0,61 | |
| w III roku | 0,70 | 0,65 | 0,70 | 0,74 | 0,67 | 0,61 | 0,69 | 0,64 | 0,63 | ||
| w IV roku | 0,68 | 0,75 | 0,80 | 0,75 | 0,65 | 0,66 | 0,67 | 0,66 | |||
| w V roku | 0,72 | 0,82 | 0,82 | 0,67 | 0,66 | 0,72 | 0,67 |