
Po ulewie pole stoi pod wodą, a kilka tygodni później ta sama ziemia pęka od suszy. Rolnik nie ma wpływu na pogodę, ale ma wpływ na to, jak woda zachowuje się na jego gruntach — i tu wkracza inżynier od melioracji. Kojarzy się z kopaniem rowów, a w rzeczywistości projektuje całe systemy: odwadniające i nawadniające, zastawki, stawy, małą retencję, zabezpieczenia przeciwpowodziowe, wodociągi i oczyszczalnie na wsi. Jego zadaniem jest tak gospodarować wodą na terenach rolniczych, by służyła jednocześnie ludziom, uprawom i przyrodzie.

Żniwa trwają tylko kilka tygodni, a pogoda nie czeka. Jeśli kombajn stanie w środku pola, rolnik może stracić efekt całego roku pracy. Dlatego w nowoczesnym rolnictwie tak ważni są ludzie, którzy znają maszyny równie dobrze jak potrzeby gospodarstwa. Inżynier mechanizacji rolnictwa dobiera ciągniki, siewniki, opryskiwacze i kombajny do upraw i warunków, organizuje ich serwis, planuje przeglądy i naprawy oraz doradza, jak pracować wydajniej. Coraz częściej ma też do czynienia z nawigacją satelitarną, czujnikami i rolnictwem precyzyjnym.

Sąsiad patrzy na pole i widzi po prostu pszenicę. Inżynier rolnictwa widzi mapę: tu gleba jest kwaśniejsza, tam roślinom brakuje azotu, a przy rowie pojawiła się pierwsza plama grzyba. Ten zawód łączy biologię, chemię i technikę – od analizy próbek gleby, przez dobór odmian i nawożenia, po planowanie pracy maszyn prowadzonych przez satelitę. Inżynier rolnictwa doradza rolnikom, kieruje produkcją w dużych gospodarstwach, pracuje w firmach nasiennych i w instytucjach wspierających wieś. To praca dla kogoś, kto lubi przyrodę, ale chce ją rozumieć z liczbami w ręku.

Czy pszenica przetrwa kolejną suchą wiosnę? Jak nawozić mniej, a zbierać tyle samo? Dlaczego krowy w jednym gospodarstwie chorują częściej niż w drugim? Na takie pytania odpowiada nauczyciel akademicki nauk rolniczych – naukowiec, który część roku spędza na polach doświadczalnych, w szklarniach i oborach, a część w laboratorium i sali wykładowej. Kształci przyszłych agronomów, ogrodników, zootechników i inżynierów rolnictwa, a wyniki jego badań trafiają do rolników, doradców i firm. To zawód dla ludzi, którzy chcą, by nauka miała smak chleba.

Prognoza zapowiada deszcz za trzy dni, rzepak jest prawie gotowy, a kombajn wymaga jeszcze wymiany paska. Decyzja, czy kosić już dziś, może przesądzić o wyniku całego roku. Rolnik to dziś ktoś więcej niż człowiek pracujący na polu – to przedsiębiorca, który zarządza ziemią, zwierzętami, maszynami i pieniędzmi. Planuje uprawy, dba o glebę i dobrostan zwierząt, analizuje ceny skupu, wypełnia wnioski o dopłaty i coraz częściej korzysta z nawigacji satelitarnej i czujników. Praca jest ciężka i zależna od pogody, ale daje coś rzadkiego: samodzielność i namacalny efekt.

Kufel piwa zawdzięcza swoją goryczkę i aromat niepozornym zielonym szyszkom, które dojrzewają kilka metrów nad ziemią, na rozpiętych drutach. Zanim trafią do browaru, ktoś musi przez cały sezon prowadzić pędy, pilnować zdrowia roślin, wybrać najlepszy moment zbioru i ostrożnie wysuszyć surowiec. Tym kimś jest rolnik chmielarz. To specjalista od jednej, bardzo wymagającej rośliny, który łączy pracę w polu z obsługą maszyn, znajomością chemii gleby i umiejętnością negocjowania kontraktów z odbiorcami.

Zielona łąka wygląda na coś, co rośnie samo. W rzeczywistości dobre pastwisko i obfite siano to efekt starannie zaplanowanej pracy: regulowania poziomu wody, nawożenia, podsiewania wartościowych traw i takiego prowadzenia wypasu, by bydło miało co jeść od wiosny do jesieni. Rolnik łąkarz zajmuje się właśnie użytkami zielonymi – łąkami i pastwiskami. Produkuje paszę, zbiera i konserwuje siano oraz kiszonki, organizuje wypas i dba o urządzenia melioracyjne. To zawód na styku uprawy roślin, hodowli zwierząt i gospodarki wodnej.

Z okna samochodu pole pszenicy wygląda jednakowo od miedzy do miedzy. Rolnik widzi na nim co innego: miejsca, gdzie gleba jest cięższa, fragment, na którym zeszłej wiosny stała woda, i pas, na którym trzeba dać więcej nawozu. Rolnik upraw polowych prowadzi produkcję zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraków czy ziemniaków – od przygotowania gleby, przez siew i pielęgnację, po zbiór i przechowanie plonów. To praca, w której łączą się wiedza o roślinach, obsługa nowoczesnych maszyn i ciągłe decyzje podejmowane razem z pogodą.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2016 | 10 |
|---|
| rok 2017 | 16 |
|---|
| rok 2019 | 16 |
|---|
| rok 2020 | 10 |
|---|
| rok 2022 | 15 |
|---|
| rok 2023 | 18 |
|---|
Liczba absolwentów
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 10,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 6,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 0,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 0,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 6,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 0,0% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2017 | abs. 2016 |
|---|
| w I roku | 1,4% | 0,0% | 0,0% | 6,2% | 8,9% | 4,2% |
|---|
| w II roku | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 7,3% | 0,0% |
|---|
| w III roku | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 2,1% | 0,0% |
|---|
| w IV roku | | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
|---|
| w V roku | | | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2017 | abs. 2016 |
|---|
| w I roku | 0,32 | 0,00 | 0,00 | 1,43 | 2,28 | 0,41 |
|---|
| w II roku | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 2,75 | 0,00 |
|---|
| w III roku | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,67 | 0,00 |
|---|
| w IV roku | | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
|---|
| w V roku | | | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 7,62 | 3,86 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 5,00 | 5,31 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,71 | 6,33 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 0,00 | 0,50 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 4,55 | 3,44 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 0,71 | 3,46 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2016 | 70,0% | 60,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 75,0% | 75,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 81,2% | 62,5% | 12,5% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 40,0% | 40,0% | 0,0% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 60,0% | 53,3% | 6,7% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 77,8% | 66,7% | 16,7% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2017 | abs. 2016 |
|---|
| jakakolwiek praca | 70,4% | 51,7% | 40,0% | 66,1% | 60,4% | 58,3% |
|---|
| umowa o pracę | 52,8% | 45,0% | 39,2% | 56,2% | 55,7% | 53,3% |
|---|
| samozatrudnienie | 11,6% | 6,1% | 0,0% | 9,9% | 0,0% | 0,0% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 |
|---|
| w I roku | 6 764 zł | 4 909 zł | 3 768 zł | 3 167 zł | 3 521 zł | 2 665 zł |
|---|
| w II roku | 7 787 zł | 8 908 zł | 5 014 zł | 4 245 zł | 4 307 zł | 3 967 zł |
|---|
| w III roku | | 7 553 zł | 6 820 zł | 5 463 zł | 4 698 zł | 3 715 zł |
|---|
| w IV roku | | | 8 597 zł | 6 340 zł | 4 568 zł | 3 432 zł |
|---|
| w V roku | | | 8 937 zł | 7 284 zł | 5 140 zł | 4 239 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 |
|---|
| w I roku | 7 659 zł | 5 523 zł | 3 722 zł | 3 744 zł | 3 639 zł | 2 961 zł |
|---|
| w II roku | 8 547 zł | 6 457 zł | 5 014 zł | 4 543 zł | 4 678 zł | 3 713 zł |
|---|
| w III roku | | 7 524 zł | 6 820 zł | 5 828 zł | 5 055 zł | 3 679 zł |
|---|
| w IV roku | | | 8 597 zł | 6 761 zł | 5 229 zł | 4 073 zł |
|---|
| w V roku | | | 8 937 zł | 7 168 zł | 5 724 zł | 4 238 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Inżynieria rolnicza - UPP, studia II stopnia
| abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2017 | abs. 2016 |
|---|
| w I roku | 0,98 | 0,74 | 0,81 | 0,65 | 0,86 | 0,67 |
|---|
| w II roku | 1,01 | 1,18 | 0,98 | 0,81 | 0,98 | 0,94 |
|---|
| w III roku | | 0,92 | 1,21 | 0,96 | 0,99 | 0,82 |
|---|
| w IV roku | | | 1,34 | 0,99 | 0,86 | 0,72 |
|---|
| w V roku | | | 1,24 | 1,00 | 0,85 | 0,82 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
UPP, Inżynieria rolnicza (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.