
Budowa zwykle kojarzy się z dźwigiem i murowaniem ścian na suchym placu. Inżynier budownictwa wodnego pracuje tam, gdzie największym przeciwnikiem jest woda: buduje zapory, śluzy, porty, nabrzeża, wały przeciwpowodziowe i umocnienia brzegów. Jego konstrukcje muszą wytrzymać napór rzeki w czasie powodzi, uderzenia sztormowych fal i lód, który wiosną sunie korytem. To praca o ogromnej odpowiedzialności, bo od jakości tych budowli zależy bezpieczeństwo całych miast i regionów.

Inżynier budownictwa kojarzy się z kimś w kasku, kto pokrzykuje na plac budowy. Tymczasem wiele dni w tej pracy zaczyna się od rysunku konstrukcji, tabeli obliczeń albo rozmowy z inwestorem, który chce „jeszcze jedno piętro”. Specjalista od budownictwa ogólnego projektuje i wznosi obiekty kubaturowe: domy, bloki, szkoły, szpitale, biurowce i hale. Odpowiada za to, żeby budynek stał bezpiecznie przez dziesięciolecia, powstał zgodnie z projektem i w budżecie, a potem dał się mądrze remontować i modernizować.

Hala, pod której dachem jeździ suwnica dźwigająca ciężkie elementy, fundament pod maszynę drgającą przez całą dobę, zbiornik na agresywne chemikalia, komin czy silos — to nie są zwykłe budynki z większymi drzwiami. Inżynier budownictwa przemysłowego projektuje, buduje i utrzymuje obiekty, w których najważniejszy jest proces produkcyjny. Konstrukcja ma przenieść ogromne obciążenia, wytrzymać drgania, temperaturę i korozję, a jednocześnie pozwolić fabryce pracować bez przestojów.

Wjazd pociągu na stację wydaje się prosty: tory, peron, rozjazd. Tymczasem każdy łuk ma dobraną przechyłkę, każde pochylenie jest policzone pod hamujące składy, a pod warstwą tłucznia kryje się podtorze, które musi pozostać suche i stabilne przez lata. Inżynier budownictwa kolejowego projektuje, buduje i utrzymuje linie, węzły i stacje. Od jego decyzji zależy, czy pociąg pojedzie szybko, płynnie i bezpiecznie — i czy remont uda się przeprowadzić w nocnym zamknięciu toru, nie paraliżując ruchu.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Na filmach wyburzenie to wielki huk i chmura pyłu. W rzeczywistości efektowny moment trwa kilka sekund, a poprzedzają go tygodnie analiz: jak zachowa się konstrukcja po przecięciu pierwszego słupa, w którą stronę upadnie komin, co stanie się z drganiami w kamienicy obok. Inżynier budownictwa specjalizujący się w wyburzeniach planuje i nadzoruje rozbiórki budynków, mostów, kominów i hal tak, by obiekt zniknął w przewidywalny sposób, nikt nie ucierpiał, a gruz trafił do recyklingu zamiast na wysypisko.

Kierowca widzi tylko gładki asfalt i świeżo namalowane pasy. Pod spodem są jednak starannie dobrane warstwy kruszywa i mieszanek, rowy i przepusty odprowadzające wodę, a wcześniej – miesiące obliczeń, pomiarów i uzgodnień. Inżynier budowy dróg projektuje trasy, ulice, ronda i skrzyżowania, dobiera konstrukcję nawierzchni do gruntu i spodziewanego ruchu, a potem pilnuje na budowie, żeby każda warstwa została ułożona tak, jak trzeba. Od jego decyzji zależy, czy jezdnia nie popęka po pierwszej zimie i czy samochód zdąży wyhamować na mokrej nawierzchni.

Most widzi się zwykle z jezdni — jako kawałek drogi nad rzeką. Mostowiec patrzy na niego od dołu: na podpory posadowione w dnie, na łożyska, które pozwalają przęsłu pracować w upale i na mrozie, na izolację, od której zależy, czy stal w betonie zacznie rdzewieć. Inżynier budowy mostów projektuje, buduje, bada i utrzymuje mosty, wiadukty, kładki i estakady. Musi pogodzić ruch, rzekę, grunt, lód i wiatr, a często też wymienić stary obiekt tak, by ruch nie stanął na długie miesiące.

Dlaczego na jednym skrzyżowaniu zielone światło świeci długo, a na innym ledwie kilka sekund? Kto decyduje, gdzie stanie przejście dla pieszych, a gdzie rondo? I dlaczego po przebudowie ulicy liczba wypadków nagle spada? Takimi pytaniami na co dzień zajmuje się inżynier ruchu drogowego. Liczy pojazdy, analizuje miejsca kolizji, projektuje oznakowanie i sygnalizację, opracowuje objazdy na czas remontów. Jego pracy zwykle nie zauważamy — dopóki ruch płynie sprawnie i bezpiecznie.

Beton wydaje się najnudniejszym materiałem świata: szara masa wylewana z gruszki betonowozu. Tymczasem od jego składu zależy, czy most przetrwa sto zim, czy strop wytrzyma obciążenie, a ściana z bloczków będzie ciepła. Inżynier technologii betonów projektuje receptury, ustala parametry produkcji cementu, prefabrykatów i betonu komórkowego, bada próbki w laboratorium i szuka sposobów, by produkcja była tańsza, równiejsza i mniej obciążała klimat. To praca dla kogoś, kogo ciekawi chemia ukryta w zwykłym placu budowy.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 367 |
|---|
| rok 2015 | 321 |
|---|
| rok 2016 | 308 |
|---|
| rok 2017 | 305 |
|---|
| rok 2018 | 263 |
|---|
| rok 2019 | 225 |
|---|
| rok 2020 | 190 |
|---|
| rok 2021 | 188 |
|---|
| rok 2022 | 153 |
|---|
| rok 2023 | 159 |
|---|
| rok 2024 | 153 |
|---|
Liczba absolwentów
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 16,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 20,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 19,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 21,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 19,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 19,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 11,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 26,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 15,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 24,4% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,1% | 1,0% | 1,9% | 2,5% | 3,0% | 2,5% | 2,2% | 3,5% | 6,1% | 6,5% | 7,6% |
|---|
| w II roku | | 1,6% | 2,1% | 0,9% | 0,6% | 3,2% | 1,5% | 1,3% | 1,7% | 2,2% | 5,5% |
|---|
| w III roku | | | 1,0% | 1,1% | 0,3% | 1,4% | 1,4% | 1,1% | 1,1% | 1,9% | 3,1% |
|---|
| w IV roku | | | | 0,3% | 0,8% | 1,0% | 1,0% | 2,1% | 0,8% | 1,6% | 1,9% |
|---|
| w V roku | | | | | 0,4% | 1,6% | 0,3% | 1,7% | 1,3% | 0,3% | 0,9% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,28 | 0,25 | 0,45 | 0,56 | 0,59 | 0,53 | 0,45 | 0,76 | 1,02 | 0,83 | 0,82 |
|---|
| w II roku | | 0,26 | 0,51 | 0,22 | 0,23 | 0,71 | 0,38 | 0,32 | 0,36 | 0,32 | 1,12 |
|---|
| w III roku | | | 0,30 | 0,28 | 0,03 | 0,43 | 0,37 | 0,33 | 0,33 | 0,50 | 0,73 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,09 | 0,21 | 0,32 | 0,31 | 0,54 | 0,25 | 0,38 | 0,38 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,15 | 0,42 | 0,06 | 0,49 | 0,31 | 0,14 | 0,23 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 5,05 | 6,74 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 3,64 | 5,88 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 3,55 | 5,43 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,92 | 5,33 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,83 | 4,25 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,21 | 2,75 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 1,97 | 3,43 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 1,12 | 1,95 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 1,61 | 3,29 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 2,15 | 3,08 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 1,39 | 1,93 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 85,3% | 72,4% | 8,1% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 87,5% | 72,2% | 9,7% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 87,6% | 78,6% | 8,1% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 91,5% | 81,3% | 12,4% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 90,5% | 81,8% | 10,2% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 89,8% | 84,9% | 5,4% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 84,3% | 74,8% | 15,3% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 79,2% | 72,0% | 5,4% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 95,4% | 84,3% | 8,5% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 72,3% | 62,5% | 7,3% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 77,5% | 68,1% | 6,3% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 69,4% | 64,2% | 86,8% | 71,0% | 73,2% | 82,3% | 82,4% | 80,1% | 74,2% | 72,9% | 71,9% |
|---|
| umowa o pracę | 61,5% | 57,5% | 75,4% | 64,4% | 63,4% | 76,5% | 71,1% | 68,0% | 64,2% | 59,1% | 58,8% |
|---|
| samozatrudnienie | 5,0% | 5,6% | 7,3% | 4,7% | 12,4% | 4,6% | 7,3% | 9,0% | 5,5% | 7,2% | 5,5% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 147 zł | 5 493 zł | 5 629 zł | 4 931 zł | 3 957 zł | 4 299 zł | 4 016 zł | 3 563 zł | 2 991 zł | 3 014 zł | 2 741 zł |
|---|
| w II roku | | 7 425 zł | 7 273 zł | 7 181 zł | 5 557 zł | 5 218 zł | 5 094 zł | 4 630 zł | 4 095 zł | 3 748 zł | 3 478 zł |
|---|
| w III roku | | | 8 820 zł | 8 812 zł | 7 264 zł | 6 313 zł | 5 959 zł | 5 498 zł | 5 286 zł | 4 471 zł | 4 367 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 10 417 zł | 8 418 zł | 7 550 zł | 7 063 zł | 6 381 zł | 5 963 zł | 5 496 zł | 5 129 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 9 679 zł | 32 371 zł | 7 939 zł | 7 407 zł | 6 683 zł | 6 335 zł | 6 069 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 957 zł | 4 390 zł | 5 730 zł | 5 221 zł | 4 114 zł | 4 328 zł | 4 176 zł | 3 674 zł | 3 131 zł | 3 158 zł | 2 915 zł |
|---|
| w II roku | | 7 559 zł | 7 397 zł | 7 189 zł | 5 593 zł | 5 297 zł | 5 101 zł | 4 706 zł | 4 205 zł | 3 847 zł | 3 561 zł |
|---|
| w III roku | | | 8 935 zł | 8 787 zł | 7 266 zł | 6 293 zł | 6 007 zł | 5 545 zł | 5 352 zł | 4 460 zł | 4 388 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 10 494 zł | 8 439 zł | 7 643 zł | 7 090 zł | 6 390 zł | 6 028 zł | 5 496 zł | 5 130 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 9 684 zł | 32 739 zł | 7 924 zł | 7 383 zł | 6 825 zł | 6 346 zł | 6 134 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PWr, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,72 | 0,72 | 0,86 | 0,85 | 0,75 | 0,87 | 0,86 | 0,82 | 0,73 | 0,78 | 0,72 |
|---|
| w II roku | | 0,84 | 0,97 | 1,08 | 0,95 | 0,98 | 1,02 | 1,00 | 0,95 | 0,92 | 0,88 |
|---|
| w III roku | | | 1,06 | 1,15 | 1,12 | 1,07 | 1,10 | 1,10 | 1,13 | 1,01 | 1,05 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,22 | 1,11 | 1,12 | 1,17 | 1,19 | 1,16 | 1,15 | 1,14 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,13 | 3,78 | 1,16 | 1,25 | 1,19 | 1,24 | 1,26 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
PWr, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.