Na kierunku budownictwo kształci się specjalistów, którzy dzięki nabytej
wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym uzyskują podstawy do
pracy w projektowaniu i wykonywaniu obiektów budownictwa mieszkaniowego,
przemysłowego, inwentarskiego, użyteczności publicznej oraz dróg i
mostów z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Absolwenci
są także przygotowani do przeprowadzania remontów i modernizacji
obiektów budowlanych i inżynierskich oraz nadzorowaniu procesów
budowlanych i zarządzania nimi z wykorzystaniem nowoczesnych technik i
technologii.
Ukończenie tego kierunku daje wszechstronne przygotowanie
do pracy w zawodzie zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. do
pełnienia funkcji kierowniczych w przedsiębiorstwach budowlanych,
jednostkach administracji państwowej, jednostkach edukacyjnych,
prowadzenia własnej firmy budowlanej oraz biura projektowego.

Budowa zwykle kojarzy się z dźwigiem i murowaniem ścian na suchym placu. Inżynier budownictwa wodnego pracuje tam, gdzie największym przeciwnikiem jest woda: buduje zapory, śluzy, porty, nabrzeża, wały przeciwpowodziowe i umocnienia brzegów. Jego konstrukcje muszą wytrzymać napór rzeki w czasie powodzi, uderzenia sztormowych fal i lód, który wiosną sunie korytem. To praca o ogromnej odpowiedzialności, bo od jakości tych budowli zależy bezpieczeństwo całych miast i regionów.

Inżynier budownictwa kojarzy się z kimś w kasku, kto pokrzykuje na plac budowy. Tymczasem wiele dni w tej pracy zaczyna się od rysunku konstrukcji, tabeli obliczeń albo rozmowy z inwestorem, który chce „jeszcze jedno piętro”. Specjalista od budownictwa ogólnego projektuje i wznosi obiekty kubaturowe: domy, bloki, szkoły, szpitale, biurowce i hale. Odpowiada za to, żeby budynek stał bezpiecznie przez dziesięciolecia, powstał zgodnie z projektem i w budżecie, a potem dał się mądrze remontować i modernizować.

Hala, pod której dachem jeździ suwnica dźwigająca ciężkie elementy, fundament pod maszynę drgającą przez całą dobę, zbiornik na agresywne chemikalia, komin czy silos — to nie są zwykłe budynki z większymi drzwiami. Inżynier budownictwa przemysłowego projektuje, buduje i utrzymuje obiekty, w których najważniejszy jest proces produkcyjny. Konstrukcja ma przenieść ogromne obciążenia, wytrzymać drgania, temperaturę i korozję, a jednocześnie pozwolić fabryce pracować bez przestojów.

Wjazd pociągu na stację wydaje się prosty: tory, peron, rozjazd. Tymczasem każdy łuk ma dobraną przechyłkę, każde pochylenie jest policzone pod hamujące składy, a pod warstwą tłucznia kryje się podtorze, które musi pozostać suche i stabilne przez lata. Inżynier budownictwa kolejowego projektuje, buduje i utrzymuje linie, węzły i stacje. Od jego decyzji zależy, czy pociąg pojedzie szybko, płynnie i bezpiecznie — i czy remont uda się przeprowadzić w nocnym zamknięciu toru, nie paraliżując ruchu.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Na filmach wyburzenie to wielki huk i chmura pyłu. W rzeczywistości efektowny moment trwa kilka sekund, a poprzedzają go tygodnie analiz: jak zachowa się konstrukcja po przecięciu pierwszego słupa, w którą stronę upadnie komin, co stanie się z drganiami w kamienicy obok. Inżynier budownictwa specjalizujący się w wyburzeniach planuje i nadzoruje rozbiórki budynków, mostów, kominów i hal tak, by obiekt zniknął w przewidywalny sposób, nikt nie ucierpiał, a gruz trafił do recyklingu zamiast na wysypisko.

Kierowca widzi tylko gładki asfalt i świeżo namalowane pasy. Pod spodem są jednak starannie dobrane warstwy kruszywa i mieszanek, rowy i przepusty odprowadzające wodę, a wcześniej – miesiące obliczeń, pomiarów i uzgodnień. Inżynier budowy dróg projektuje trasy, ulice, ronda i skrzyżowania, dobiera konstrukcję nawierzchni do gruntu i spodziewanego ruchu, a potem pilnuje na budowie, żeby każda warstwa została ułożona tak, jak trzeba. Od jego decyzji zależy, czy jezdnia nie popęka po pierwszej zimie i czy samochód zdąży wyhamować na mokrej nawierzchni.

Most widzi się zwykle z jezdni — jako kawałek drogi nad rzeką. Mostowiec patrzy na niego od dołu: na podpory posadowione w dnie, na łożyska, które pozwalają przęsłu pracować w upale i na mrozie, na izolację, od której zależy, czy stal w betonie zacznie rdzewieć. Inżynier budowy mostów projektuje, buduje, bada i utrzymuje mosty, wiadukty, kładki i estakady. Musi pogodzić ruch, rzekę, grunt, lód i wiatr, a często też wymienić stary obiekt tak, by ruch nie stanął na długie miesiące.

Dlaczego na jednym skrzyżowaniu zielone światło świeci długo, a na innym ledwie kilka sekund? Kto decyduje, gdzie stanie przejście dla pieszych, a gdzie rondo? I dlaczego po przebudowie ulicy liczba wypadków nagle spada? Takimi pytaniami na co dzień zajmuje się inżynier ruchu drogowego. Liczy pojazdy, analizuje miejsca kolizji, projektuje oznakowanie i sygnalizację, opracowuje objazdy na czas remontów. Jego pracy zwykle nie zauważamy — dopóki ruch płynie sprawnie i bezpiecznie.

Beton wydaje się najnudniejszym materiałem świata: szara masa wylewana z gruszki betonowozu. Tymczasem od jego składu zależy, czy most przetrwa sto zim, czy strop wytrzyma obciążenie, a ściana z bloczków będzie ciepła. Inżynier technologii betonów projektuje receptury, ustala parametry produkcji cementu, prefabrykatów i betonu komórkowego, bada próbki w laboratorium i szuka sposobów, by produkcja była tańsza, równiejsza i mniej obciążała klimat. To praca dla kogoś, kogo ciekawi chemia ukryta w zwykłym placu budowy.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 158 |
|---|
| rok 2015 | 309 |
|---|
| rok 2016 | 397 |
|---|
| rok 2017 | 234 |
|---|
| rok 2018 | 182 |
|---|
| rok 2019 | 160 |
|---|
| rok 2020 | 93 |
|---|
| rok 2021 | 157 |
|---|
| rok 2022 | 102 |
|---|
| rok 2023 | 126 |
|---|
| rok 2024 | 102 |
|---|
Liczba absolwentów
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 6,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 6,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 7,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 3,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 7,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 2,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 8,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 2,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 10,8% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 5,0% | 6,1% | 10,1% | 5,5% | 6,2% | 7,3% | 7,4% | 10,6% | 12,6% | 15,7% | 18,7% |
|---|
| w II roku | | 2,7% | 5,2% | 3,1% | 3,7% | 1,5% | 4,3% | 4,0% | 4,8% | 6,0% | 5,9% |
|---|
| w III roku | | | 1,3% | 0,5% | 1,3% | 1,3% | 4,1% | 5,0% | 2,9% | 2,8% | 3,7% |
|---|
| w IV roku | | | | 0,6% | 4,5% | 1,6% | 1,5% | 2,8% | 2,4% | 2,9% | 4,0% |
|---|
| w V roku | | | | | 1,1% | 2,0% | 0,7% | 2,5% | 2,2% | 2,6% | 4,4% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,60 | 0,66 | 1,08 | 0,63 | 0,82 | 0,92 | 0,97 | 1,17 | 1,33 | 1,33 | 1,44 |
|---|
| w II roku | | 0,22 | 0,58 | 0,38 | 0,45 | 0,19 | 0,51 | 0,40 | 0,57 | 0,61 | 0,53 |
|---|
| w III roku | | | 0,14 | 0,07 | 0,20 | 0,13 | 0,49 | 0,53 | 0,38 | 0,32 | 0,38 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,07 | 0,64 | 0,16 | 0,15 | 0,31 | 0,34 | 0,38 | 0,50 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,19 | 0,21 | 0,09 | 0,24 | 0,29 | 0,36 | 0,66 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 3,34 | 5,70 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 3,69 | 5,56 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 2,79 | 4,95 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,91 | 3,73 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 2,10 | 3,44 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,71 | 3,17 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 3,25 | 3,57 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 2,43 | 2,94 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 2,77 | 3,86 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 1,50 | 1,95 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 0,94 | 1,54 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 89,2% | 77,2% | 3,2% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 90,0% | 79,6% | 5,8% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 92,7% | 81,9% | 7,6% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 92,8% | 87,2% | 8,6% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 95,6% | 87,9% | 7,2% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 91,3% | 83,8% | 9,4% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 92,4% | 90,3% | 1,1% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 94,3% | 90,4% | 5,1% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 94,1% | 88,2% | 4,9% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 94,5% | 89,7% | 9,5% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 91,2% | 86,3% | 4,9% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 85,0% | 86,3% | 80,7% | 85,0% | 84,1% | 81,7% | 81,5% | 80,0% | 78,2% | 74,1% | 71,5% |
|---|
| umowa o pracę | 78,3% | 78,0% | 72,1% | 80,8% | 78,3% | 74,0% | 72,5% | 71,1% | 65,1% | 62,1% | 59,5% |
|---|
| samozatrudnienie | 3,9% | 6,4% | 4,2% | 4,8% | 1,1% | 6,7% | 4,8% | 6,3% | 6,3% | 4,7% | 2,1% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 047 zł | 5 843 zł | 5 088 zł | 4 604 zł | 3 782 zł | 3 946 zł | 3 424 zł | 2 979 zł | 2 837 zł | 2 459 zł | 2 571 zł |
|---|
| w II roku | | 7 252 zł | 6 367 zł | 6 104 zł | 4 764 zł | 4 655 zł | 4 240 zł | 4 023 zł | 3 782 zł | 3 080 zł | 3 345 zł |
|---|
| w III roku | | | 8 259 zł | 7 782 zł | 6 017 zł | 5 706 zł | 4 970 zł | 4 535 zł | 4 666 zł | 3 743 zł | 3 867 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 808 zł | 6 906 zł | 7 065 zł | 6 257 zł | 5 100 zł | 5 240 zł | 4 693 zł | 4 396 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 8 088 zł | 8 022 zł | 7 202 zł | 6 028 zł | 5 892 zł | 5 345 zł | 5 086 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 248 zł | 5 826 zł | 5 111 zł | 4 576 zł | 3 729 zł | 4 005 zł | 3 509 zł | 3 056 zł | 2 973 zł | 2 677 zł | 2 820 zł |
|---|
| w II roku | | 7 046 zł | 6 393 zł | 6 078 zł | 4 833 zł | 4 680 zł | 4 173 zł | 3 957 zł | 3 831 zł | 3 172 zł | 3 370 zł |
|---|
| w III roku | | | 8 207 zł | 7 718 zł | 6 028 zł | 5 689 zł | 4 970 zł | 4 478 zł | 4 688 zł | 3 762 zł | 3 836 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 665 zł | 6 922 zł | 7 015 zł | 6 119 zł | 5 071 zł | 5 240 zł | 4 661 zł | 4 360 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 8 084 zł | 7 968 zł | 7 122 zł | 5 924 zł | 5 882 zł | 5 307 zł | 5 114 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PRz, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,78 | 0,85 | 0,84 | 0,86 | 0,78 | 0,87 | 0,83 | 0,78 | 0,79 | 0,71 | 0,77 |
|---|
| w II roku | | 0,94 | 0,92 | 1,01 | 0,89 | 0,94 | 0,94 | 0,98 | 0,99 | 0,84 | 0,96 |
|---|
| w III roku | | | 1,06 | 1,10 | 0,99 | 1,05 | 1,00 | 1,02 | 1,12 | 0,96 | 1,06 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,12 | 0,99 | 1,16 | 1,16 | 1,05 | 1,17 | 1,12 | 1,13 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,03 | 1,12 | 1,19 | 1,13 | 1,19 | 1,19 | 1,19 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
PRz, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.