
Budowa zwykle kojarzy się z dźwigiem i murowaniem ścian na suchym placu. Inżynier budownictwa wodnego pracuje tam, gdzie największym przeciwnikiem jest woda: buduje zapory, śluzy, porty, nabrzeża, wały przeciwpowodziowe i umocnienia brzegów. Jego konstrukcje muszą wytrzymać napór rzeki w czasie powodzi, uderzenia sztormowych fal i lód, który wiosną sunie korytem. To praca o ogromnej odpowiedzialności, bo od jakości tych budowli zależy bezpieczeństwo całych miast i regionów.

Inżynier budownictwa kojarzy się z kimś w kasku, kto pokrzykuje na plac budowy. Tymczasem wiele dni w tej pracy zaczyna się od rysunku konstrukcji, tabeli obliczeń albo rozmowy z inwestorem, który chce „jeszcze jedno piętro”. Specjalista od budownictwa ogólnego projektuje i wznosi obiekty kubaturowe: domy, bloki, szkoły, szpitale, biurowce i hale. Odpowiada za to, żeby budynek stał bezpiecznie przez dziesięciolecia, powstał zgodnie z projektem i w budżecie, a potem dał się mądrze remontować i modernizować.

Hala, pod której dachem jeździ suwnica dźwigająca ciężkie elementy, fundament pod maszynę drgającą przez całą dobę, zbiornik na agresywne chemikalia, komin czy silos — to nie są zwykłe budynki z większymi drzwiami. Inżynier budownictwa przemysłowego projektuje, buduje i utrzymuje obiekty, w których najważniejszy jest proces produkcyjny. Konstrukcja ma przenieść ogromne obciążenia, wytrzymać drgania, temperaturę i korozję, a jednocześnie pozwolić fabryce pracować bez przestojów.

Wjazd pociągu na stację wydaje się prosty: tory, peron, rozjazd. Tymczasem każdy łuk ma dobraną przechyłkę, każde pochylenie jest policzone pod hamujące składy, a pod warstwą tłucznia kryje się podtorze, które musi pozostać suche i stabilne przez lata. Inżynier budownictwa kolejowego projektuje, buduje i utrzymuje linie, węzły i stacje. Od jego decyzji zależy, czy pociąg pojedzie szybko, płynnie i bezpiecznie — i czy remont uda się przeprowadzić w nocnym zamknięciu toru, nie paraliżując ruchu.

Prąd w gniazdku i ciepło w kaloryferze zaczynają się daleko od domu: w bloku elektrowni, na farmie wiatrowej, w stacji transformatorowej, w liniach przesyłowych i kilometrach rurociągów. Ktoś musi te obiekty zbudować — wylać fundament pod turbinę, postawić słupy, poprowadzić trasę sieci ciepłowniczej, zmontować kocioł i przeprowadzić rozruch. Inżynier budownictwa tej specjalności łączy wiedzę budowlaną z energetyczną: projektuje, kieruje budową i dba, by instalacja po uruchomieniu działała bezpiecznie przez lata.

Na filmach wyburzenie to wielki huk i chmura pyłu. W rzeczywistości efektowny moment trwa kilka sekund, a poprzedzają go tygodnie analiz: jak zachowa się konstrukcja po przecięciu pierwszego słupa, w którą stronę upadnie komin, co stanie się z drganiami w kamienicy obok. Inżynier budownictwa specjalizujący się w wyburzeniach planuje i nadzoruje rozbiórki budynków, mostów, kominów i hal tak, by obiekt zniknął w przewidywalny sposób, nikt nie ucierpiał, a gruz trafił do recyklingu zamiast na wysypisko.

Kierowca widzi tylko gładki asfalt i świeżo namalowane pasy. Pod spodem są jednak starannie dobrane warstwy kruszywa i mieszanek, rowy i przepusty odprowadzające wodę, a wcześniej – miesiące obliczeń, pomiarów i uzgodnień. Inżynier budowy dróg projektuje trasy, ulice, ronda i skrzyżowania, dobiera konstrukcję nawierzchni do gruntu i spodziewanego ruchu, a potem pilnuje na budowie, żeby każda warstwa została ułożona tak, jak trzeba. Od jego decyzji zależy, czy jezdnia nie popęka po pierwszej zimie i czy samochód zdąży wyhamować na mokrej nawierzchni.

Most widzi się zwykle z jezdni — jako kawałek drogi nad rzeką. Mostowiec patrzy na niego od dołu: na podpory posadowione w dnie, na łożyska, które pozwalają przęsłu pracować w upale i na mrozie, na izolację, od której zależy, czy stal w betonie zacznie rdzewieć. Inżynier budowy mostów projektuje, buduje, bada i utrzymuje mosty, wiadukty, kładki i estakady. Musi pogodzić ruch, rzekę, grunt, lód i wiatr, a często też wymienić stary obiekt tak, by ruch nie stanął na długie miesiące.

Dlaczego na jednym skrzyżowaniu zielone światło świeci długo, a na innym ledwie kilka sekund? Kto decyduje, gdzie stanie przejście dla pieszych, a gdzie rondo? I dlaczego po przebudowie ulicy liczba wypadków nagle spada? Takimi pytaniami na co dzień zajmuje się inżynier ruchu drogowego. Liczy pojazdy, analizuje miejsca kolizji, projektuje oznakowanie i sygnalizację, opracowuje objazdy na czas remontów. Jego pracy zwykle nie zauważamy — dopóki ruch płynie sprawnie i bezpiecznie.

Beton wydaje się najnudniejszym materiałem świata: szara masa wylewana z gruszki betonowozu. Tymczasem od jego składu zależy, czy most przetrwa sto zim, czy strop wytrzyma obciążenie, a ściana z bloczków będzie ciepła. Inżynier technologii betonów projektuje receptury, ustala parametry produkcji cementu, prefabrykatów i betonu komórkowego, bada próbki w laboratorium i szuka sposobów, by produkcja była tańsza, równiejsza i mniej obciążała klimat. To praca dla kogoś, kogo ciekawi chemia ukryta w zwykłym placu budowy.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 523 |
|---|
| rok 2015 | 494 |
|---|
| rok 2016 | 462 |
|---|
| rok 2017 | 439 |
|---|
| rok 2018 | 467 |
|---|
| rok 2019 | 372 |
|---|
| rok 2020 | 276 |
|---|
| rok 2021 | 334 |
|---|
| rok 2022 | 272 |
|---|
| rok 2023 | 177 |
|---|
| rok 2024 | 164 |
|---|
Liczba absolwentów
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 27,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 22,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 18,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 19,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 28,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 10,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 21,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 14,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 23,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 24,3% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 3,4% | 3,0% | 3,7% | 2,9% | 4,0% | 4,3% | 3,0% | 3,4% | 7,0% | 6,8% | 8,5% |
|---|
| w II roku | | 2,1% | 1,9% | 1,7% | 2,1% | 2,4% | 1,9% | 1,6% | 1,5% | 1,8% | 3,4% |
|---|
| w III roku | | | 2,0% | 2,2% | 1,7% | 0,9% | 1,6% | 1,5% | 1,5% | 1,1% | 2,3% |
|---|
| w IV roku | | | | 1,3% | 1,5% | 1,0% | 1,2% | 0,7% | 1,3% | 1,3% | 1,5% |
|---|
| w V roku | | | | | 0,9% | 1,5% | 1,1% | 1,3% | 1,1% | 0,6% | 1,7% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,74 | 0,68 | 0,90 | 0,48 | 0,63 | 1,37 | 0,59 | 0,56 | 0,93 | 0,78 | 0,83 |
|---|
| w II roku | | 0,37 | 0,37 | 0,30 | 0,35 | 0,54 | 0,36 | 0,33 | 0,29 | 0,24 | 0,34 |
|---|
| w III roku | | | 0,43 | 0,52 | 0,36 | 0,21 | 0,30 | 0,38 | 0,38 | 0,21 | 0,31 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,24 | 0,39 | 0,20 | 0,28 | 0,13 | 0,36 | 0,33 | 0,26 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,26 | 0,33 | 0,36 | 0,29 | 0,23 | 0,14 | 0,32 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 2,44 | 5,11 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 2,87 | 4,94 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 3,00 | 4,88 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 1,46 | 2,43 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,60 | 2,39 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,88 | 4,07 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 1,91 | 2,97 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 1,53 | 2,53 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 1,61 | 2,56 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 1,40 | 1,73 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 0,95 | 1,56 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 92,4% | 81,4% | 10,3% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 93,9% | 82,8% | 6,1% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 91,8% | 83,9% | 5,6% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 95,6% | 90,2% | 7,3% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 94,4% | 88,4% | 10,9% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 91,1% | 80,6% | 4,9% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 95,0% | 89,8% | 7,6% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 96,4% | 89,8% | 9,3% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 96,7% | 88,6% | 10,3% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 94,9% | 87,6% | 9,6% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 97,6% | 88,4% | 12,8% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 89,8% | 88,0% | 89,2% | 88,6% | 88,0% | 80,9% | 87,9% | 88,8% | 80,2% | 80,7% | 81,3% |
|---|
| umowa o pracę | 79,8% | 79,7% | 80,2% | 80,2% | 80,7% | 71,7% | 79,1% | 81,5% | 71,0% | 67,4% | 66,8% |
|---|
| samozatrudnienie | 9,2% | 7,3% | 7,9% | 5,9% | 6,4% | 4,3% | 7,9% | 4,7% | 4,3% | 5,1% | 7,9% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 690 zł | 5 699 zł | 5 462 zł | 4 842 zł | 4 371 zł | 3 856 zł | 3 904 zł | 3 845 zł | 3 083 zł | 2 839 zł | 2 992 zł |
|---|
| w II roku | | 7 438 zł | 6 913 zł | 6 252 zł | 5 699 zł | 4 973 zł | 4 868 zł | 4 904 zł | 4 224 zł | 3 593 zł | 3 814 zł |
|---|
| w III roku | | | 7 975 zł | 7 645 zł | 6 781 zł | 6 409 zł | 5 492 zł | 5 796 zł | 5 257 zł | 4 537 zł | 4 461 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 644 zł | 7 890 zł | 7 940 zł | 6 654 zł | 6 561 zł | 6 038 zł | 5 427 zł | 5 170 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 8 741 zł | 9 726 zł | 7 916 zł | 7 679 zł | 6 798 zł | 6 307 zł | 6 177 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 870 zł | 5 768 zł | 5 510 zł | 4 875 zł | 4 468 zł | 4 051 zł | 3 938 zł | 3 908 zł | 3 239 zł | 2 993 zł | 3 178 zł |
|---|
| w II roku | | 7 523 zł | 6 891 zł | 6 231 zł | 5 741 zł | 5 117 zł | 4 802 zł | 4 897 zł | 4 278 zł | 3 657 zł | 3 862 zł |
|---|
| w III roku | | | 7 947 zł | 7 678 zł | 6 759 zł | 6 381 zł | 5 451 zł | 5 788 zł | 5 243 zł | 4 543 zł | 4 531 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 758 zł | 7 867 zł | 7 937 zł | 6 607 zł | 6 533 zł | 6 032 zł | 5 471 zł | 5 167 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 8 831 zł | 9 741 zł | 7 861 zł | 7 663 zł | 6 810 zł | 6 331 zł | 6 219 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Budownictwo - PK Kraków, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,78 | 0,75 | 0,84 | 0,82 | 0,83 | 0,81 | 0,87 | 0,90 | 0,77 | 0,76 | 0,84 |
|---|
| w II roku | | 0,86 | 0,92 | 0,94 | 0,96 | 0,96 | 1,01 | 1,07 | 1,00 | 0,91 | 1,02 |
|---|
| w III roku | | | 0,94 | 1,00 | 1,02 | 1,08 | 1,04 | 1,16 | 1,16 | 1,07 | 1,14 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,02 | 1,03 | 1,18 | 1,12 | 1,20 | 1,23 | 1,19 | 1,24 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,02 | 1,28 | 1,18 | 1,25 | 1,26 | 1,29 | 1,36 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
PK Kraków, Budownictwo (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.