


Dietetyka na studiach magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM) to stacjonarne studia drugiego stopnia, które trwają 2 lata i dają 120 punktów ECTS. To propozycja dla Ciebie, jeśli masz już dyplom z dietetyki I stopnia i chcesz pogłębić wiedzę o profilaktyce i leczeniu chorób dietozależnych oraz nauczyć się zarządzać poradnictwem dietetycznym.
Zajęcia dzielą się na bloki tematyczne. W bloku kierunkowym zgłębiasz uwarunkowania zachowań żywieniowych, zasady i organizację żywienia zbiorowego, dietetykę i żywienie kliniczne, żywność specjalną i funkcjonalną oraz utrwalanie i przechowywanie żywności. Osobne przedmioty dotyczą żywienia kobiet ciężarnych, karmiących i niemowląt oraz osób starszych, a także dietoprofilaktyki chorób, edukacji zdrowotnej, jakości i bezpieczeństwa potraw, psychologii w dietetyce i mediów społecznościowych.
Blok podstawowy to m.in. fizjologia żywienia człowieka, patofizjologia kliniczna, biostatystyka, immunologia, psychiatria, psychologia kliniczna, diagnostyka laboratoryjna, zdrowie publiczne oraz zasoby i systemy informacyjne w ochronie zdrowia. Z treści humanistycznych poznajesz demografię i epidemiologię żywieniową, marketing i zarządzanie w dietetyce, przedsiębiorczość oraz ustawodawstwo żywnościowo-żywieniowe. Do tego dochodzą język obcy i blok przedmiotów do wyboru.
Praktyki zawodowe trwają 445 godzin – odbywasz je w poradni dietetycznej i w szpitalu, a ich częścią jest promowanie zdrowego stylu życia i edukacja żywieniowa.
Po studiach II stopnia potrafisz:
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wum.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 61 |
| rok 2015 | 76 |
| rok 2016 | 81 |
| rok 2017 | 85 |
| rok 2018 | 74 |
| rok 2019 | 81 |
| rok 2020 | 86 |
| rok 2021 | 53 |
| rok 2022 | 101 |
| rok 2023 | 131 |
| rok 2024 | 84 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 28,9% |
| absolwenci z roku 2016 | 29,6% |
| absolwenci z roku 2017 | 28,2% |
| absolwenci z roku 2018 | 20,3% |
| absolwenci z roku 2019 | 21,0% |
| absolwenci z roku 2020 | 24,4% |
| absolwenci z roku 2021 | 32,1% |
| absolwenci z roku 2022 | 31,7% |
| absolwenci z roku 2023 | 26,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 25,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,2% | 2,5% | 4,4% | 5,2% | 6,1% | 4,2% | 4,1% | 6,4% | 6,6% | 10,2% | 9,2% |
| w II roku | 1,7% | 2,7% | 1,3% | 2,9% | 0,3% | 2,5% | 2,2% | 4,2% | 2,7% | 6,0% | |
| w III roku | 3,3% | 6,4% | 3,6% | 1,0% | 2,6% | 2,8% | 5,6% | 1,7% | 5,4% | ||
| w IV roku | 2,7% | 3,7% | 0,8% | 0,6% | 4,2% | 4,3% | 1,4% | 5,7% | |||
| w V roku | 3,7% | 1,0% | 2,1% | 2,1% | 4,5% | 4,0% | 4,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,49 | 0,69 | 0,99 | 1,45 | 1,26 | 0,77 | 1,02 | 0,92 | 1,12 | 1,25 | 1,05 |
| w II roku | 0,34 | 0,88 | 0,21 | 0,64 | 0,03 | 1,11 | 0,56 | 1,13 | 0,45 | 0,87 | |
| w III roku | 1,02 | 1,91 | 1,03 | 0,16 | 0,63 | 0,67 | 1,90 | 0,46 | 1,04 | ||
| w IV roku | 0,68 | 1,58 | 0,21 | 0,20 | 1,36 | 1,42 | 0,22 | 1,23 | |||
| w V roku | 1,64 | 0,42 | 0,42 | 1,11 | 1,26 | 1,07 | 0,78 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 4,45 | 12,97 |
| absolwenci z roku 2015 | 6,16 | 9,92 |
| absolwenci z roku 2016 | 5,49 | 10,30 |
| absolwenci z roku 2017 | 4,00 | 9,72 |
| absolwenci z roku 2018 | 3,21 | 7,47 |
| absolwenci z roku 2019 | 3,79 | 8,33 |
| absolwenci z roku 2020 | 5,98 | 12,40 |
| absolwenci z roku 2021 | 3,74 | 11,30 |
| absolwenci z roku 2022 | 4,65 | 8,68 |
| absolwenci z roku 2023 | 4,28 | 5,83 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,39 | 2,27 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 88,5% | 59,0% | 13,1% |
| abs. z roku 2015 | 85,5% | 63,2% | 13,2% |
| abs. z roku 2016 | 82,7% | 65,4% | 8,7% |
| abs. z roku 2017 | 85,9% | 57,7% | 13,0% |
| abs. z roku 2018 | 90,5% | 66,2% | 16,2% |
| abs. z roku 2019 | 92,6% | 70,3% | 7,4% |
| abs. z roku 2020 | 82,6% | 57,0% | 16,3% |
| abs. z roku 2021 | 96,2% | 66,0% | 9,4% |
| abs. z roku 2022 | 82,2% | 56,4% | 16,8% |
| abs. z roku 2023 | 78,6% | 46,6% | 14,5% |
| abs. z roku 2024 | 80,9% | 57,1% | 9,5% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 69,3% | 66,0% | 62,6% | 68,6% | 64,3% | 73,6% | 75,0% | 73,3% | 66,8% | 63,6% | 65,4% |
| umowa o pracę | 48,0% | 39,0% | 40,4% | 37,4% | 42,6% | 54,4% | 49,8% | 46,7% | 47,5% | 41,0% | 40,4% |
| samozatrudnienie | 6,4% | 11,1% | 13,3% | 5,0% | 9,2% | 3,9% | 11,4% | 10,5% | 6,5% | 7,7% | 8,4% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 412 zł | 4 877 zł | 3 995 zł | 3 666 zł | 3 109 zł | 3 852 zł | 2 795 zł | 2 763 zł | 2 381 zł | 2 127 zł | 1 818 zł |
| w II roku | 6 454 zł | 4 944 zł | 5 348 zł | 3 903 zł | 4 623 zł | 3 677 zł | 3 354 zł | 3 153 zł | 2 459 zł | 2 532 zł | |
| w III roku | 6 208 zł | 6 407 zł | 5 470 zł | 6 008 zł | 4 436 zł | 3 464 zł | 3 472 zł | 2 974 zł | 2 889 zł | ||
| w IV roku | 7 494 zł | 6 761 zł | 6 628 zł | 5 668 zł | 4 152 zł | 4 255 zł | 3 722 zł | 3 361 zł | |||
| w V roku | 7 502 zł | 8 501 zł | 6 974 zł | 4 537 zł | 4 702 zł | 4 578 zł | 3 621 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 352 zł | 5 682 zł | 4 551 zł | 4 166 zł | 3 434 zł | 4 241 zł | 3 097 zł | 3 058 zł | 2 610 zł | 2 215 zł | 2 079 zł |
| w II roku | 6 877 zł | 5 543 zł | 5 774 zł | 4 342 zł | 4 803 zł | 3 969 zł | 3 186 zł | 3 205 zł | 2 739 zł | 2 726 zł | |
| w III roku | 7 247 zł | 7 434 zł | 5 727 zł | 6 411 zł | 4 665 zł | 3 645 zł | 3 522 zł | 3 222 zł | 3 150 zł | ||
| w IV roku | 8 517 zł | 6 941 zł | 7 355 zł | 6 082 zł | 4 356 zł | 4 462 zł | 3 763 zł | 3 405 zł | |||
| w V roku | 7 632 zł | 8 874 zł | 7 653 zł | 4 659 zł | 4 949 zł | 4 374 zł | 3 597 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,61 | 0,61 | 0,56 | 0,53 | 0,50 | 0,66 | 0,54 | 0,55 | 0,56 | 0,52 | 0,44 |
| w II roku | 0,71 | 0,61 | 0,71 | 0,58 | 0,74 | 0,66 | 0,63 | 0,68 | 0,56 | 0,57 | |
| w III roku | 0,68 | 0,72 | 0,71 | 0,85 | 0,73 | 0,61 | 0,69 | 0,63 | 0,61 | ||
| w IV roku | 0,78 | 0,76 | 0,85 | 0,83 | 0,67 | 0,79 | 0,71 | 0,68 | |||
| w V roku | 0,76 | 0,96 | 0,90 | 0,66 | 0,77 | 0,81 | 0,66 |