

Absolwent kierunku: posiada wiedzę i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego - również w sytuacjach niestandardowych, na podstawie niekompletnych informacji. Zdobytą wiedzę i umiejętności umie wykorzystać w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Umie kompetentnie i zgodnie z zasadami etyki kierować pracą zespołów ludzkich i organizować operacje reagowania kryzysowego.
Jest przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej na stanowiskach kierowniczych, organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, instytutach naukowo-badawczych, oświatowych oraz akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
Absolwent ma ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Przedmioty kształcenia podstawowego, to między innymi:
Przedmioty kierunkowe, to między innymi:

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek studiów magisterskich w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu (WSBezp). Studiujesz stacjonarnie od poniedziałku do piątku albo niestacjonarnie w soboty i niedziele, średnio co 2 tygodnie – to propozycja dla absolwenta studiów licencjackich, którego pociąga kariera w policji, wojsku i służbach zarządzania kryzysowego.
Pogłębiasz wiedzę z nauk społecznych, zwłaszcza o bezpieczeństwie narodowym. Wśród przedmiotów podstawowych i kierunkowych są m.in.:
Na kierunku wybierasz jedną z dziesięciu specjalności, a przedmioty dopasowuje się do jej tematyki. Dwie dotyczą informacji i jakości: audyt i bezpieczeństwo informacji z archiwistyką oraz systemy jakości w zarządzaniu bezpieczeństwem. Kolejne wiążą się z ochroną i obronnością: bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo portów lotniczych, bezpieczeństwo militarne oraz pozamilitarne przygotowanie obronne. Są też ścieżki śledcze – detektywistyka i wywiad oraz kryminalistyka śledcza – a do tego bezpieczeństwo klimatyczne i edukacja i promocja bezpieczeństwa z BHP.
Podczas zajęć terenowych zdobywasz praktyczne umiejętności z zakresu wybranej specjalności. W toku studiów rozwijasz też umiejętności negocjacji i podejmowania decyzji w sytuacji kryzysowej oraz przedstawiania informacji z użyciem nowych technologii informacyjnych.
Absolwent ma kompetencje administracyjne, menedżerskie, dydaktyczno-wychowawcze, społeczne i techniczno-informacyjne. Pracę znajdziesz m.in. w:
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wsb.net.pl.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 196 |
| rok 2015 | 227 |
| rok 2016 | 207 |
| rok 2017 | 198 |
| rok 2018 | 244 |
| rok 2019 | 247 |
| rok 2020 | 195 |
| rok 2021 | 173 |
| rok 2022 | 214 |
| rok 2023 | 111 |
| rok 2024 | 133 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 5,3% |
| absolwenci z roku 2016 | 7,7% |
| absolwenci z roku 2017 | 6,1% |
| absolwenci z roku 2018 | 5,3% |
| absolwenci z roku 2019 | 5,3% |
| absolwenci z roku 2020 | 5,1% |
| absolwenci z roku 2021 | 5,8% |
| absolwenci z roku 2022 | 4,7% |
| absolwenci z roku 2023 | 2,7% |
| absolwenci z roku 2024 | 6,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,1% | 1,7% | 1,2% | 2,9% | 5,8% | 2,9% | 2,6% | 2,3% | 2,5% | 6,4% | 8,2% |
| w II roku | 1,2% | 1,8% | 3,4% | 2,7% | 2,7% | 3,4% | 3,0% | 1,8% | 4,0% | 4,8% | |
| w III roku | 0,7% | 2,5% | 3,1% | 1,6% | 3,1% | 2,3% | 1,5% | 3,6% | 5,1% | ||
| w IV roku | 1,3% | 1,2% | 1,2% | 3,0% | 2,7% | 1,6% | 1,5% | 2,9% | |||
| w V roku | 1,2% | 1,1% | 2,1% | 1,8% | 1,8% | 1,9% | 3,9% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,38 | 0,23 | 0,19 | 0,58 | 1,33 | 0,60 | 0,61 | 0,37 | 0,53 | 1,08 | 0,93 |
| w II roku | 0,13 | 0,61 | 0,78 | 0,77 | 0,58 | 0,94 | 0,91 | 0,41 | 0,80 | 0,63 | |
| w III roku | 0,14 | 0,32 | 0,60 | 0,40 | 0,74 | 0,68 | 0,59 | 0,98 | 0,81 | ||
| w IV roku | 0,24 | 0,26 | 0,38 | 0,85 | 0,41 | 0,42 | 0,63 | 0,61 | |||
| w V roku | 0,24 | 0,28 | 0,74 | 0,33 | 0,60 | 0,49 | 1,06 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 1,87 | 3,69 |
| absolwenci z roku 2015 | 2,08 | 3,94 |
| absolwenci z roku 2016 | 0,85 | 2,00 |
| absolwenci z roku 2017 | 1,13 | 2,42 |
| absolwenci z roku 2018 | 1,29 | 3,00 |
| absolwenci z roku 2019 | 1,05 | 2,11 |
| absolwenci z roku 2020 | 2,05 | 2,99 |
| absolwenci z roku 2021 | 1,06 | 2,05 |
| absolwenci z roku 2022 | 0,93 | 1,92 |
| absolwenci z roku 2023 | 0,85 | 0,84 |
| absolwenci z roku 2024 | 0,91 | 0,72 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 94,4% | 86,7% | 4,1% |
| abs. z roku 2015 | 93,4% | 85,1% | 8,0% |
| abs. z roku 2016 | 93,7% | 88,4% | 7,2% |
| abs. z roku 2017 | 96,0% | 87,9% | 8,1% |
| abs. z roku 2018 | 96,7% | 88,9% | 4,5% |
| abs. z roku 2019 | 96,0% | 90,7% | 4,5% |
| abs. z roku 2020 | 93,3% | 86,7% | 7,2% |
| abs. z roku 2021 | 97,1% | 91,3% | 6,4% |
| abs. z roku 2022 | 95,3% | 88,3% | 7,0% |
| abs. z roku 2023 | 97,3% | 91,0% | 7,2% |
| abs. z roku 2024 | 94,0% | 90,2% | 2,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 86,7% | 90,5% | 90,3% | 91,2% | 86,7% | 90,8% | 90,5% | 87,8% | 89,6% | 84,2% | 83,5% |
| umowa o pracę | 84,3% | 84,2% | 83,8% | 85,1% | 79,1% | 84,8% | 83,3% | 80,2% | 82,9% | 74,4% | 75,6% |
| samozatrudnienie | 1,8% | 5,0% | 5,1% | 4,7% | 6,0% | 3,1% | 3,0% | 6,0% | 5,4% | 6,0% | 3,6% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7 382 zł | 6 079 zł | 5 513 zł | 4 952 zł | 4 433 zł | 4 116 zł | 3 669 zł | 3 468 zł | 3 302 zł | 3 034 zł | 2 819 zł |
| w II roku | 7 175 zł | 6 702 zł | 5 845 zł | 5 056 zł | 4 631 zł | 4 111 zł | 4 025 zł | 3 668 zł | 3 528 zł | 3 071 zł | |
| w III roku | 7 761 zł | 7 082 zł | 6 026 zł | 5 313 zł | 4 461 zł | 4 580 zł | 4 057 zł | 3 942 zł | 3 353 zł | ||
| w IV roku | 7 868 zł | 7 382 zł | 6 199 zł | 5 091 zł | 5 135 zł | 4 539 zł | 4 368 zł | 3 591 zł | |||
| w V roku | 8 053 zł | 7 313 zł | 6 040 zł | 5 703 zł | 5 049 zł | 4 707 zł | 3 970 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 7 524 zł | 6 285 zł | 5 543 zł | 5 014 zł | 4 421 zł | 4 193 zł | 3 771 zł | 3 602 zł | 3 298 zł | 3 096 zł | 2 905 zł |
| w II roku | 7 306 zł | 6 854 zł | 5 854 zł | 5 079 zł | 4 633 zł | 4 171 zł | 4 084 zł | 3 647 zł | 3 477 zł | 3 043 zł | |
| w III roku | 7 819 zł | 7 156 zł | 6 098 zł | 5 197 zł | 4 474 zł | 4 613 zł | 4 046 zł | 3 830 zł | 3 308 zł | ||
| w IV roku | 8 015 zł | 7 301 zł | 6 096 zł | 5 165 zł | 5 136 zł | 4 583 zł | 4 318 zł | 3 540 zł | |||
| w V roku | 8 224 zł | 7 223 zł | 6 094 zł | 5 776 zł | 4 956 zł | 4 695 zł | 3 942 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,91 | 0,84 | 0,86 | 0,87 | 0,87 | 0,87 | 0,85 | 0,85 | 0,84 | 0,82 | 0,79 |
| w II roku | 0,90 | 0,91 | 0,91 | 0,90 | 0,90 | 0,89 | 0,92 | 0,88 | 0,89 | 0,83 | |
| w III roku | 0,95 | 0,97 | 0,95 | 0,94 | 0,89 | 0,97 | 0,91 | 0,94 | 0,85 | ||
| w IV roku | 0,96 | 1,01 | 0,97 | 0,91 | 1,01 | 0,96 | 0,98 | 0,86 | |||
| w V roku | 1,00 | 1,01 | 0,96 | 1,01 | 0,99 | 0,99 | 0,90 |