Według definicji Międzynarodowej Organizacji Pracy dietetyk jest
specjalistą z zakresu wielu dziedzin, który zajmuje się planowaniem,
nadzorowaniem i wdrażaniem diety leczniczej w szpitalach i zakładach
żywienia zbiorowego oraz profilaktyka i leczeniem chorób dietozależnych.
Absolwent studiów II stopnia na kierunku dietetyka
jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w
wyżej wymienionym zakresie, a także do podjęcia pracy zawodowej w:
– publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
– poradniach dietetycznych,
– zakładach żywienia zbiorowego,
– zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
– organizacjach konsumenckich,
– placówkach sportowych,
– i innych (w zależności od rodzaju dodatkowych kwalifikacji).
Ukończenie studiów magisterskich na kierunku dietetyka daje możliwość
kontynuacji kształcenia na studiach doktoranckich lub studiach
podyplomowych.
Kierunek Dietetyka II stopnia w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku rozwija dotychczasową wiedzę zdobywaną na studiach licencjackich, kładąc nacisk na pogłębioną analizę mechanizmów żywieniowych i procesów metabolicznych. Studenci uczą się opracowywać zaawansowane strategie żywieniowe dla różnych grup pacjentów, uwzględniając indywidualne potrzeby zdrowotne, styl życia i cele terapeutyczne.
Program łączy zagadnienia z zakresu fizjologii klinicznej, biochemii żywienia, diagnostyki medycznej oraz psychologii zdrowia. Dzięki temu absolwenci potrafią dostrzegać związki pomiędzy czynnikami biologicznymi, środowiskowymi i społecznymi wpływającymi na stan odżywienia. Rozwój umiejętności krytycznej analizy badań naukowych wspiera ich w podejmowaniu decyzji opartych na najlepszych dowodach.
Studia magisterskie oferują liczne zajęcia praktyczne w nowoczesnych pracowniach analizy składu ciała, technologii żywności i diagnostyki metabolicznej. Uczestnicy mają możliwość wykonywania pogłębionych pomiarów stanu odżywienia, prowadzenia bioimpedancji oraz interpretacji wyników badań biochemicznych, co przygotowuje ich do pracy w klinikach i zakładach diagnostycznych.
Od kolejnych semestrów studenci mogą wybierać spośród kilku tematycznych ścieżek: dietetyka kliniczna, gdzie uczą się wspierać pacjentów z chorobami przewlekłymi; dietetyka sportowa, koncentrująca się na optymalizacji wydolności i regeneracji sportowców; oraz psychodietetyka z elementami medycyny stylu życia, łącząca aspekty emocjonalne i behawioralne żywienia.
Uczelnia nawiązuje partnerstwa z hospitalami, poradniami dietetycznymi oraz ośrodkami rehabilitacji, umożliwiając studentom odbywanie praktyk i staży pod okiem doświadczonych specjalistów. Bezpośredni kontakt z pacjentami pozwala na wdrażanie wiedzy teoretycznej w realne przypadki kliniczne, a także rozwijanie umiejętności komunikacji i edukacji żywieniowej.
Studenci mają okazję uczestniczyć w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, a także prezentować wyniki własnych prac na konferencjach i seminariach. Dzięki wsparciu kadry naukowej rozwijają zdolności do samodzielnego prowadzenia badań, publikowania artykułów oraz pozyskiwania grantów, co otwiera drogę do kariery akademickiej.
Ukończenie studiów magisterskich otwiera perspektywy kontynuacji na studiach doktoranckich oraz udziału w programach wymiany akademickiej, takich jak Erasmus+. Mobilność międzynarodowa pozwala zdobyć doświadczenie w różnych systemach opieki zdrowotnej, nawiązać kontakty zawodowe za granicą i wzbogacić warsztat naukowy.
Absolwenci są przygotowani do pracy w szpitalach, klinikach rehabilitacyjnych, poradniach dietetycznych, a także w sektorze przemysłu spożywczego i firmach konsultingowych. Dzięki zaawansowanym kompetencjom analitycznym i badawczym mogą prowadzić własne gabinety, doradzać instytucjom publicznym oraz realizować projekty z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.
::contentReference[oaicite:0]{index=0}
Organizuje, prowadzi i nadzoruje proces produkcyjny przygotowywania potraw dietetycznych i monitoruje jego zgodność z recepturą i standardami; bada i ocenia wartość dietetyczną i kaloryczną potraw, prawidłowości zastosowanych receptur oraz zachowania norm racjonalnego żywienia; udziela porad i konsultacji w zakresie racjonalnego żywienia zarówno dla klientów indywidualnych jak i zbiorowych (instytucjonalnych) takich jak: publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria i uzdrowiska, placówki zbiorowego żywienia (przedszkola, szkoły, restauracje); nadzoruje i kontroluje pomiary laboratoryjne współpracowników i podwładnych.
Dietetyka - studia (II st.) trwają przynajmniej 4 semestry, ECTS≥120. Absolwenci powinni – w oparciu o dobre przygotowanie teoretyczne i dostosowane do profilu kształcenia zajęcia praktyczne – nabyć zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych. Po ukończeniu studiów są specjalistami w zakresie: planowania i wdrażania opartego o podstawy naukowe żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego dla zróżnicowanych pod względem wieku, zawodu oraz warunków życia grup ludności; profilaktyki i leczenia dietetycznego chorób żywieniowo-zależnych; przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet; rozpoznawania, zapobiegania i leczenia niedożywienia, w tym niedożywienia szpitalnego; oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki odżywcze pacjentów; stosowania żywienia klinicznego z wykorzystaniem diet naturalnych oraz produktów leczniczych specjalnego żywieniowego przeznaczenia w leczeniu chorób przebiegających z niedożywieniem lub powstających na tle wadliwego żywienia i chorób; prowadzenia oświaty zdrowotnej w zakresie zasad prawidłowego żywienia (edukacja żywieniowa) oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej żywienia pacjentów.
Dietetyka
Dietetyka – nauka medyczna o żywieniu człowieka zdrowego i chorego zajmująca się:
zasadami żywienia człowieka zdrowego
zasadami żywienia człowieka chorego
oceny stanu odżywienia
oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia
zapobiegania chorobom zależnym od żywienia
kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
abs. 2022
w I roku
5,2%
w II roku
w III roku
w IV roku
w V roku
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2022 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
abs. 2022
w I roku
1,49
w II roku
w III roku
w IV roku
w V roku
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji. Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2022 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
jakakolwiek praca
umowa o pracę
absolwenci z roku 2022
1,55
2,62
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
jakakolwiek praca
umowa o pracę
samozatrudnienie
abs. z roku 2022
88,5%
59,0%
21,3%
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2022, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2022, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2022, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
abs. 2022
jakakolwiek praca
74,3%
umowa o pracę
48,5%
samozatrudnienie
14,2%
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
absolwenci 2022
w I roku
3 667 zł
w II roku
w III roku
w IV roku
w V roku
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
absolwenci 2022
w I roku
4 247 zł
w II roku
w III roku
w IV roku
w V roku
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunku Dietetyka - WSZ, studia II stopnia
abs. 2022
w I roku
0,52
w II roku
w III roku
w IV roku
w V roku
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej. Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
WSZ, Dietetyka (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2022.