Lublin, Polska

Zarządzanie środowiskiem

II stopnia
Spis treści
representing-ecofriendly-transport-leafy-green-plant-with-co2-cloud-top

Zarządzanie środowiskiem na UMCS

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: fizyczne, środowisko
System studiów: sta­cjo­nar­ne

Test: sprawdź czy Zarządzanie środowiskiem to studia dla Ciebie!

businessman-analyze-sustainability-investment-with-icons-green-chart-concept-esg(1)

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy Zarządzanie środowiskiem to studia dla Ciebie!

1. Czy chcesz rozwijać umiejętności planowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju?

2. Czy interesuje Cię ocena oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ)?

3. Czy chcesz rozwijać umiejętności zarządzania zasobami wodnymi i gospodarki wodnej?

4. Czy fascynuje Cię GIS i technologie monitoringu środowiska?

5. Czy jesteś gotów/gotowa na opracowywanie i wdrażanie polityk ochrony przyrody?

6. Czy interesuje Cię gospodarka odpadami i recykling jako część zarządzania środowiskiem?

7. Czy zależy Ci na umiejętnościach zarządzania kryzysowego w sytuacjach awarii ekologicznych?

8. Czy interesuje Cię certyfikacja i audyt środowiskowy (ISO 14001, EMAS)?

9. Czy czujesz się komfortowo w interdyscyplinarnych zespołach (biolodzy, inżynierowie, prawnicy)?

10. Czy uważasz, że dwa lata studiów magisterskich z zakresu Zarządzania środowiskiem znacząco wzmocnią Twoje kompetencje zawodowe?

Przykłady zawodów

Projektuje urządzenia gazowe, instalacje i sieci energetyczne w sferze komunalnej i przemysłowej; opracowuje nowe technologie i ulepsza już istniejące oraz prowadzi badania w dziedzinie ochrony środowiska; opracowuje koncepcje i metody działań dotyczące ulepszania instalacji gazowych i energetycznych; sprawuje nadzór nad budową nowych obiektów i sieci energetycznych oraz kieruje ich eksploatacją.
Zajmuje się hydrologią praktyczną, tzn. powierzchniowymi wodami płynącymi i stojącymi oraz wodami podziemnymi, pomiarami dla potrzeb hydrologii, obserwacją i opisywaniem zjawisk hydrologicznych, ustalaniem zależności między poszczególnymi zjawiskami hydrologicznymi, gospodarką wodną w układach regionalnych, zlewniowych, okręgowych, miejskich oraz w pojedynczych zakładach przemysłowych, w zakresie działalności technicznej i dysponowania wodą na potrzeby komunalne, rolnicze, przemysłowe, żeglugowe, rekreacyjne, energetyczne itp.
Projektuje, opracowuje i ulepsza koncepcje i metody działania instalacji dostarczających ciepłej i zimnej wody, instalacji kanalizacyjnych, gazowych i wentylacyjnych; kieruje działaniem i utrzymaniem systemów instalacji sanitarnych w obiektach budowlanych; doradza w sprawach technicznych aspektów stosowanych urządzeń i materiałów, szczególnie w rozwiązaniach nowatorskich.
Określa potrzeby w zakresie systemów: melioracji wodnych, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, zbiorowego i zagrodowego zaopatrzenia rolnictwa w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych, sanitacji wsi; programuje, projektuje, wykonuje, nadzoruje i eksploatuje wyżej wymienione systemy.
Prowadzi badania, opracowuje i ulepsza koncepcje i metody składowania odpadów w miejscach ich powstawania, transportu odpadów oraz technologii ich unieszkodliwiania; doradza w sprawach technicznych i ekonomicznych procesów technologicznych unieszkodliwiania odpadów, stosowania urządzeń do zbierania odpadów oraz środków transportowych i innych.
Zajmuje się systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi w sferze komunalnej i przemysłowej; prowadzi badania, projektuje, opracowuje koncepcje i metody działania dotyczące sposobów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, sposobów zmniejszenia zużycia wody w zakładach przemysłowych, technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków; sprawuje nadzór nad budową nowych obiektów lub systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz kieruje ich eksploatacją.

Definicje i cytaty

Zarządzanie
Zarządzanie – ogólny zakres działań, procesów i decyzji, których zastosowanie w odniesieniu do zasobów, osób, kapitału lub organizacji ma zapewnić warunki do efektywnego ich funkcjonowania prowadzącego do osiągnięcia postawionych celów.
zarządzanie środowiskiem
Zarządzanie środowiskiem – zarządzanie użytkowaniem, ochroną i kształtowaniem środowiska, czyli zarządzanie ochroną środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu – w sposób bezpośredni i pośredni, na „końcu rury”, w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób.

Kontakt:

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
20-031 Lublin
Biuro Rekrutacji:
tel. +48 (81) 537 58 70,
+48 (81) 537 58 80


Polityka Prywatności